Quantcast
Channel: Posledné novinky
Viewing all 2735 articles
Browse latest View live

Koronavírus - fakty a mýty

$
0
0
Profesor Vladimír Krčméry

Odkiaľ prišiel koronavírus, kto je zdroj, kto iba prenášač, je na mieste báť sa ho viac ako obyčajnej chrípky? Aj na tieto otázky sa dozviete odpovede na prednáške Koronavírus – fakty a mýty, ktorá sa bude konať v stredu 11. marca v Aule UK. V rámci cyklu celouniverzitných profesorských prednášok bude o téme hovoriť odborník na tropickú medicínu a infektológiu profesor Vladimír Krčméry z Lekárskej fakulty UK a rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Tézy prednášky:
  1. Odkiaľ prišiel CoV, SARS a MERS, kto je zdroj a kto iba vektor?
  2. Liečba a mortalita: Máme lieky, len o nich nevieme. Mortalita menšia ako chrípka, ale bojíme sa jej viac.
  3. Prevencia. Prečo sa chováme k zvieratám ako k ľudom a naopak. Mediálna verzus skutočná karanténa.

Prednášky v rámci klubu učiteľov geovied

$
0
0

Dňa 18. marca sa o 14.30 hod. na PriF UK uskutočnia dve prednášky v rámci Klubu učiteľov geovied. Popularizačnou formou vás témou Geologický vývoj a stavba Bratislavy a okolia prevedie Mgr. Imrich Sládek, PhD. V druhej časti vás Tomáš Šmátrala spolu s Michaelou Kršákovou oboznámia s témou Dobrovoľníctvo v dažďových pralesoch na Sumatre. Viac informácií TU

Univerzita Komenského prijala preventívne opatrenia

$
0
0
Ilustračná fotografia

Vzhľadom na výskyt koronavírusu v ostatných krajinách berie Univerzita Komenského situáciu vážne, a preto pre istotu prijíma toto opatrenie s cieľom predísť aj najmenším pochybnostiam. Univerzita Komenského v Bratislave si ako univerzita s najväčším počtom študentov uvedomuje zodpovednosť voči svojim študentom a zamestnancom. V pondelok 2. marca 2020 sa na pôde UK konalo rokovanie pracovnej skupiny pre monitorovanie, vyhodnocovanie situácie a prijímanie opatrení v súvislosti s výskytom a šírením koronavírusu. Členmi pracovnej skupiny sú renomovaní odborníci z oblasti medicíny, infektológie a virológie, ako aj riaditelia oboch študentských domovov UK. Na zlepšenie prevencie a ochranu zdravia prijala Univerzita Komenského viacero opatrení. V spoločných priestoroch, v sociálnych zariadeniach vrátane priestoru pred učebňami a na internátoch umiestnila dezinfekčné prostriedky, zvýšila mieru dezinfekcie priestorov a umiestnila informačné letáky o spôsoboch zníženia rizika nákazy. Situáciu pozorne monitorujeme a v prípade nových informácií budeme zodpovedne informovať.

Prerušenie prezenčnej výučby na UK a STU: spoločné vyhlásenie rektorov

$
0
0
Rektor STU Miroslav Fikar a rektor UK Marek Števček

  1. Od pondelka 9. marca 2020 do soboty 21. marca 2020 prerušujeme na dva týždne prezenčnú výučbu. Pedagogický proces bude prebiehať formou samoštúdia alebo inou vhodnou metódou. Podrobnosti stanovia dekanky a dekani fakúlt a nimi poverené osoby.
  2. Týmto vyzývame všetkých zamestnancov zapojených do vzdelávacieho procesu, aby študentom poskytli všetky potrebné informácie a podklady, aby sa mohli počas prerušenia prezenčnej výučby venovať samoštúdiu.
  3. Rektori obidvoch univerzít po konzultácii s verejnými autoritami na základe rozhodnutia krízového štábu dôrazne odporúčajú študentom bývajúcim na internátoch, aby počas prerušenia prezenčnej výučby odišli domov. Upozorňujeme, že v prípade výskytu nákazy na internátoch sa ubytovaní budú musieť podvoliť karanténnemu režimu. V prípade, ak internáty do 11. marca 2020 neopustí nadkritické množstvo študentov, môžu byť rektori nútení nariadiť uzatvorenie internátov.
  4. Dekani jednotlivých fakúlt a riaditelia ostatných súčastí na základe príkazov rektorov stanovia režim práce jednotlivých zamestnancov s cieľom chrániť ich zdravie.
  5. Zároveň rušíme všetky zasadnutia samosprávnych akademických orgánov ako sú vedecké rady či akademické senáty a všetky hromadné podujatia v priestoroch oboch univerzít.
Študenti, sledujte, prosím, svoje univerzitné e-mailové schránky a webové stránky univerzít. Situáciu naďalej monitorujeme a o ďalších správach budeme okamžite informovať. Príkaz rektora Univerzity Komenského v Bratislave č. 3/2020 Zloženie krízového štábu (pracovná skupina pre monitorovanie, vyhodnocovanie situácie a prijímanie opatrení v súvislosti s výskytom a šírením koronavírusu), 8. marec 2020

Primátor sa stretol s poslucháčmi Univerzity tretieho veku

$
0
0

Témou stretnutia bol život bratislavských seniorov. Seniorov zaujímali rôzne témy, napríklad doprava, verejný priestor či vizuálny smog. Primátor počas besedy predstavil, aké projekty plánuje Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v súvislosti so seniormi organizovať a ako mesto Bratislava pristupuje ku skvalitneniu života seniorov. „Chcem, aby skôr narodených ľudí bolo v uliciach Bratislavy viac vidieť, aby Bratislava patrila aj im a aby sa cítili dobre a bezpečne.“

Usmernenia pre študentov a zamestnancov počas prerušenia prezenčnej výučby 9. – 21. 3.

$
0
0
Ilustračná fotografia

Univerzita je rizikové prostredie: študenti z rôznych miest a krajín sa stretávajú na prednáškach, vzájomne komunikujú, navštevujú spoločenské podujatia, cestujú po celom meste. Ak študent navštívi niekoľko prednášok denne, často na rôznych miestach, potom príde do Mlynskej doliny, prípadne sa zúčastní spoločenskej akcie, tak za jeden deň môže byť v kontakte so stovkami iných ľudí. Riziko, že študenti prídu do kontaktu s niekým nakazeným, bude každým dňom vyššie. Internáty v Mlynskej doline združujú na pomerne malom priestore kriticky veľké množstvo ľudí. V zmysle odporúčaní epidemiológov sa snažíme zabrániť vysokej koncentrácii ľudí na jednom mieste, keďže by to spôsobilo značné bezpečnostné, logistické a organizačné problémy. Vírus síce nie je podľa všetkého nebezpečný pre mladých a zdravých ľudí, ale väčšina z nich cestuje každý týždeň domov. Mohli by nákazu šíriť ďalej vo svojej rodine a vo svojej komunite. Krízový štáb sa zhodol, že bude lepšie, ak prezenčnú výučbu zrušíme skôr, ako počet prípadov narastie. Aj keď sme ešte v piatok plánovali menej rázne opatrenia, informácie o nových prípadoch a nových podozreniach nás motivovali konať čo najrýchlejšie. V sobotu sme vyhodnocovali všetky dostupné informácie a konzultovali s relevantnými expertmi a orgánmi. Na nedeľu sme zvolali krízový štáb, kde sa zúčastnili aj špičkoví odborníci na epidemiológiu. Rozhodli sme sa poslať študentov domov skôr, než sa vyskytnú prvé prípady v Mlynskej doline a celé študentské mestečko alebo jeho časť by muselo ísť do karantény. Chceme chrániť zdravie študentov, ale aj ich rodinných príslušníkov, a samozrejme našich zamestnancov. Uvedomujeme si, že toto rozhodnutie mnohým skomplikovalo život. Či už študentom, ktorí sa informáciu dozvedeli po návrate do Bratislavy, alebo študentom, ktorých čakali štátnice. Snažíme sa všetky prípady riešiť tak, aby sme negatívny dosah mimoriadnej situácie čo najviac zmiernili. Veríme však, že benefity tohto kroku výrazne prevýšia diskomfort, ktorý spôsobil. Spomaliť šírenie nákazy je v záujme nás všetkých. Podstatné je aj to, že neprerušujeme štúdium: prednášajúci budú v kontakte so svojimi študentami, dajú im cez e-mail pokyny, na čom majú individuálne pracovať v období bez prezenčnej výučby. Nevieme ešte, ako dlho bude toto obdobie trvať, ale veríme, že sa k normálnemu stavu vrátime čo najskôr. Prišlo nám od vás viacero otázok. Odpovede sme sa snažili zhrnúť v týchto bodoch:
  1. Prerušenie výučby sa týka rovnako študentov denného i externého štúdia, ako aj študentov celoživotného vzdelávania.
  2. Prerušenie výučby znamená aj zrušenie všetkých skúšok, štátnic, atestácií, konzultačných hodín a pod. V prípade individuálnych otázok sa obráťte na svojich vyučujúcich prostredníctvom e-mailu.
  3. Počas daného obdobia budú knižnice a študijné oddelenia uzavreté alebo fungovať len vo výrazne obmedzenom režime (sledujte web fakulty).
  4. Príkaz sa týka všetkých fakúlt a súčastí rovnako vrátane Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, Centra ďalšieho vzdelávania UK a ďalších.
  5. Študentom bývajúcim na internátoch odporúčame dočasne sa odsťahovať domov. Toto odporúčanie neplatí pre zahraničných študentov alebo študentov, ktorí nemajú kam ísť. Zmyslom opatrenia je znížiť počet ubytovaných na minimum. V prípade výskytu nákazy na internátoch môže byť nariadená povinná karanténa, ktorej sa ubytovaní budú musieť podvoliť. Sledujte pokyny riaditeľov internátov, ktorí priebežne situáciu vyhodnocujú. Je vysoko pravdepodobné, že budeme nútení opatrenia sprísniť.
  6. Usmernenia pre pedagógov o spôsobe výučby určí dekan príslušnej fakulty. Pedagógovia by mali študentom odporučiť samoštúdium, dištančnú alebo inú vhodnú metódu vzdelávania počas najbližších dvoch týždňov.
  7. Zamestnanci Rektorátu UK dostanú usmernenia od svojich vedúcich pracovníkov. Časť zamestnancov dostane nariadenie práce z domu, povinné čerpanie dovolenky, resp. poskytnuté pracovné voľno. Zamestnanci pracujúci na zmeny, zabezpečujúci nepretržitú prevádzku, prípadne takí, ktorých prítomnosť na pracovisku je nevyhnutná, budú naďalej vykonávať prácu na určenom pracovisku.
  8. Všetky plánované podujatia počas 9. – 21. marca sú zrušené vrátane Univerzitnej kvapky krvi (9. – 18. 3.), profesorskej prednášky Koronavírus – mýty a fakty (11. 3.), Kariérnych dní Farmaceutov (10. – 11. 3.), odbornej konferencie CĎV (16. – 17. 3.), zasadnutí akademických senátov, kolégií a ďalších orgánov UK. Prosíme vás, vyhnite sa účasti na hromadných podujatiach a miestam s veľkým počtom ľudí.
  9. Dodržiavajte hygienické odporúčania a sledujte univerzitné maily, webovú stránku a oficiálne sociálne siete UK.
Po dvoch týždňoch situáciu vyhodnotíme a buď v prípade potreby predĺžime dištančnú formu výučby, alebo obnovíme prezenčnú výučbu. Ďakujeme všetkým za porozumenie a spoluprácu. Spolu túto náročnú situáciu zvládneme.

Aktuálny režim Podateľne a Oddelenia vzdelávania RUK

$
0
0
Ilustračná foto

Podateľňa UK nie je pre verejnosť otvorená. Listy a dokumenty prijímame výlučne poštou.

Adresa:

Univerzita Komenského v Bratislave Šafárikovo námestie 6
P.O.BOX 440
814 99 Bratislava 1 Číslo elektronickej schránky pre zasielanie korešpondencie prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy je E0006633599. Oddelenie vzdelávania RUK zrušilo úradné hodiny až do odvolania. Využívajte preto mailovú komunikáciu. V mimoriadnych prípadoch kontaktujte vedúcu oddelenia Ing. Ivanu Hladíkovú, ktorá navrhne individuálny postup. Kontakty na Oddelenie vzdelávania RUK Ďakujeme za pochopenie. Situáciu ohľadom šírenia koronavírusu (COVID-19) neustále sledujeme a vyhodnocujeme. Veríme, že zodpovedný prístup každého z nás môže prispieť k zníženiu šírenia tohto ochorenia a čo najskôr sa budeme môcť vrátiť k štandardnému životu a režimu prevádzky.

ERC workshop Biohub Slovensko - ZRUŠENÉ

$
0
0

PODUJATIE SA NEUSKUTOČNÍ VZHĽADOM NA PREVENTÍVNE OPATRENIA V SÚVISLOSTI S PREDCHÁDZANÍM ŠÍRENIA KORONAVÍRUSU

Európska výskumná rada (ERC) podporuje excelentných výskumníkov a excelentné projekty. Chceme, aby slovenskí výskumníci so svojimi projektmi boli medzi nimi! V rámci BioHub Slovakia (projekt MZ SR), inkubátora zameraného na podporu vývoja a inovácií v oblasti life science, biomedicíny a zdravia, organizujeme workshop zameraný na písanie ERC grantov. Kapacita je 50 ľudí, preto si treba rezervovať miesto čo najskôr.


Kedy a kde?

20. marca 2020, 10.30 - 15.30 h
Vedecký park Univerzity Komenského, Ilkovičova 8, 841 04 Bratislava.
Registrácia tu alebo na https://www.biohub.sk/ Ide o prvý zo série ERC workshopov a radi privítame skúsených, ako aj mladých výskumníkov. Workshop bude vedený v anglickom jazyku. Čo uvidíte? Basic principles and updates
National contact point of Slovakia for ERC: Soňa Ftáčniková, CVTI ERC grants from the Perspective of the ERC Executive Agency
Philippe Cupers, ERC, Head of Unit, ERCEA.B.3 - Life Sciences Tips for a successful ERC Proposal: How do I structure the application? How do I present my CV and track record?
National contact point of Slovakia for ERC: Iveta Hermanovská, CVTI Lunchbreak: Refreshment and informal networking Experiences from a successful ERC grantee
„ERC Consolidator and ERC Proof of Concept holder Jan Tkáč, Chemistry Institute, Slovak Academy of Sciences“ + „A partner in an ERC Consolidator grant, Shubhada Bopegamage, Head of Microbiology Institute, Slovak Medical University.“ Wearing an Evaluator’s hat
Daniela Ježová, Biomedical Research Center, Slovak Academy of Sciences Pre aktuálne informácie o aktivitách BioHub-u nás sledujte aj na LinkedIn.

SamoUK: Na prázdniny si musíte ešte počkať

$
0
0

Na Lekárskej fakulte UK sa budúci lekári vzdelávajú aj prostredníctvom webinárov. To znamená, že prostredníctvom online prenosu prebieha výučba na diaľku. Keďže študenti momentálne nemôžu chodiť ani na stáže, prebiehajú online prenosy z operácií a tiež videohovory cez balík Office 365, ktorý má k dispozícii každý študent. Pedagógovia z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK zasa vymysleli pre študentov psychológie zaujímavú úlohu, v ktorej budú najbližšie dva týždne sledovať rôzne články o zdraví v časopisoch, novinách či médiách, z ktorých potom vyberú 3 nedôveryhodné správy. Na príkladoch týchto správ ukážu, prečo sú práve tieto správy nedôveryhodné a aký majú dopad na človeka. V študijnom programe Aplikovanej ekonómie na FSEV UK vyučujúci využívajú napríklad Moodle (softvérový balík pre tvorbu výučbových systémov a elektronických kurzov na internete) a tiež poskytujú študentom výučbu aj formu skype hovoru. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK nie je v otázke „alternatívneho“ vedenia prednášok žiadny nováčik. So svojimi prednáškami dostupnými na youtube je dokonca známa aj mimo študentských kruhov. A príklad by si z nich mohol vziať nejeden začínajúci influencer. Vyučujúci aj študenti sa s dočasným zrušením prezenčnej formy výučby snažia vysporiadať čo najefektívnejšie. A vyzerá to tak, že spoločnými silami to určite zvládneme. Usmernenia pre študentov a zamestnancov počas prezenčnej výučby
<output>Usmernenia pre študentov a zamestnancov počas prerušenia prezenčnej výučby 9. – 21. 3.</output>
<output>Usmernenia pre študentov a zamestnancov počas prerušenia prezenčnej výučby 9. – 21. 3.</output>
<output>zamestnancov počas prerušenia prezenčnej výučby 9. – 21. 3.</output>
<output>zamestnancov počas prerušenia prezenčnej výučby 9. – 21. 3.</output>

UK a STU úplne uzatvárajú vysokoškolské internáty

$
0
0
Ilustračná fotografia

V prvom rade by sme sa chceli poďakovať všetkým študentom, ktorí rešpektovali našu výzvu a už cez víkend opustili internáty. Naši študenti svojim zodpovedným prístupom výrazne znížili riziko nekontrolovateľného šírenia nákazy. V tejto chvíli už na internátoch ostalo len zhruba 10 % študentov, v prevažnej väčšine zahraničných. Pre internáty je však čoraz ťažšie zabezpečiť bezpečnú prevádzku: na trhu nie sú k dispozícii dezinfekčné a ochranné prostriedky a stúpa počet zamestnancov, ktorí museli ostať doma z dôvodu uzatvorenia základných a materských škôl alebo sú v dobrovoľnej karanténe. Našim hlavným cieľom je zabezpečiť ochranu zdravia študentov. Preto sme na základe analýzy aktuálnych informácií a po konzultácii s relevantnými expertnými autoritami rozhodli o úplnom uzatvorení internátov. Žiadame všetkých slovenských študentov, aby do piatka 13. 3. 2020 do 10.00 hod. opustili ubytovacie zariadenia. Na internátoch môžu ostať len zahraniční študenti. Slovenskí študenti v prípadoch hodných osobitného zreteľa môžu individuálne kontaktovať riaditeľa internátu a požiadať o mimoriadnu výnimku. Akékoľvek návštevy sú naďalej prísne zakázané. Ďakujeme všetkým za pochopenie a spoluprácu! Príkaz rektora UK č. 4/2020

Aktuálne informácie k prihláškam na štúdium

$
0
0

Vážené uchádzačky, vážení uchádzači o štúdium, vzhľadom na to, že mnohé stredné školy prerušili v týchto týždňoch výučbu, rozhodli sme sa v tomto období akceptovať elektronické prihlášky (nemusíte ich tlačiť a posielať poštou, rovnako tak získavať potrebné dokumenty z vašej školy či od lekára). Listinné dokumenty budete môcť doložiť neskôr, teraz je dôležité, aby ste stihli podať prihlášku cez elektronický portál e-prihlaska.sk. Zmena sa netýka fakúlt, ktorých termín na podanie prihlášky už uplynul: Filozofická fakulta UK, Lekárska fakulta UK, Farmaceutická fakulta UK, Fakulta telesnej výchovy a športu UK, Jesseniova lekárska fakulta v Martine. Prírodovedecká fakulta UK predlžuje termín podávania prihlášok do 31. marca 2020.  Ďakujeme a želáme veľa šťastia.

Koronavírus - Univerzita Komenského prijala preventívne opatrenia

$
0
0
12. marec 2020: Prerušenie prezenčnej výučby a všetky s tým súvisiace opatrenia budú v súlade s...

Moodle či Microsoft Teams? Ako na dištančné vzdelávanie

$
0
0
Ilustračná foto

Moodle Systém Moodle prevádzkuje univerzita na vlastnom serveri, kurzy v Moodle zakladá správkyňa systému a vytvára príslušný učiteľ. Učiteľ tvorí obsah kurzu (vkladá doň materiály), spravuje zoznam účastníkov (študentov) kurzu a riadi aktivity v kurze. Študent si kurz vyhľadá, požiada učiteľa, ktorý kurz spravuje, o prístup do kurzu a po schválení učiteľom sa môže na aktivitách kurzu zúčastňovať. Postup na prihlásenie do Moodle. Microsoft Teams MS Teams je relatívne nový systém firmy Microsoft, ktorý sa dá využiť na kolektívnu prácu ale aj na vyučovanie. S týmto systémom máme na UK podstatne kratšie skúsenosti ako s Moodle. Preto sme si pripravili návod, ako si kurz vytvoriť:
  1. Vyučujúci sa prihlási do systému MS Teams a vytvorí nový tím zodpovedajúci jednému kurzu, ktorý chce takýmto spôsobom učiť.
  2. Vyučujúci mailom rozošle svojim študentom kód, pomocou ktorého sa študenti pridajú do tímu.
  3. Na každú prednášku resp. aktivitu vyučujúci vytvorí separátny kanál.
  4. Keďže prednáška prebieha on-line, študenti si musia na svojich počítačoch vypnúť mikrofóny.
MS Teams je praktický nástroj, ktorý môžete využívať na každodennú komunikáciu nielen s vyučujúcimi, ale aj spolužiakmi. Môžete využiť videohovory, chatovať, vytvárať skupiny či zdieľať dokumenty. Tieto možnosti riešia len základné problémy dištančného vzdelávania, UK však pripravuje rozsiahlejší podklad napríklad aj k možnostiam realizácie skúšania dištančnou formou. Viac informácií, podrobné návody a dôležité kontakty nájdete na našej stránke pre podporu dištančného vzdelávania.

Tipy pre samoUKov

$
0
0
Foto: Vladimír Kuric

Naše Centrum informačných technológií (CIT) si pripravilo manuály, ako využívať Microsoft Teams či Moodle na účely vzdialených prednášok. Prinášame pár tipov, ako si môžete vaše vysokoškolské samoštúdium spríjemniť a urobiť ho zaujímavejším, aby ste nasledujúce týždne nepremárnili čas leňošením.

  1. Učenie v domácom prostredí má tú výhodu, že možno postupovať vlastným tempom. Dôležité je zvoliť si priestor a čas, v ktorom sa vám dobre pracuje. Na druhej strane je tu mnoho vnútorných aj vonkajších činiteľov, ktoré vás pri učení rozptyľujú. Vytvorte si vlastný harmonogramu učenia – inšpiráciou môže byť aj rozvrh prednášok. Zadania z jednotlivých predmetov si teda budete vypracovávať v čase, kedy by ste sa reálne v škole danému predmetu venovali na prednáške či seminári.
  2. Online komunikácia tú reálnu plne nenahradí, no v tejto situácii je jediným spôsobom, ako ostať v kontakte. Okrem štandardnej mailovej komunikácie možno použiť uzavreté skupiny na sociálnych sieťach a komunikačných platformách (Skype, Viber, Messenger, WhatsApp a pod.) alebo e-learningové aplikácie ako Moodle, Microsoft Teams, GoogleClassroom, Edmodo, ktoré umožňujú zdieľať učebné dokumenty, zadania alebo videá a tiež komunikovať v reálnom čase napr. formou diskusného fóra alebo videochatu.
  3. Počas samoštúdia môžete využiť aj rôzne testovacie a hlasovacie aplikácie (napr. Slido, VoxVote, Kahoot, Quizizz, Quizlet, Socrative, GoogleForms, Microsoft Forms a mnoho ďalších), ktoré umožňujú preverovať vedomosti študentov, zisťovať ich názory, hlasovať za rôzne riešenia problémov, klásť otázky a pod. Učiteľ môže takéto úlohy zadávať v reálnom čase z domu s okamžitou spätnou väzbou, alebo na ich vypracovanie určiť lehotu a následne zdieľať spätnú väzbu.
  4. Dôležité je zamerať sa na prácu s kvalitnými študijnými materiálmi či už prostredníctvom výpožičiek elektronických kníh alebo zabezpečenia vzdialeného prístupu do knižných a časopiseckých databáz. Oživením samoštúdia sú tiež voľne dostupné online kurzy a edukačné videá (napr. od Khan Academy alebo TEDEd) alebo záznamy prednášok popredných svetových vedcov, na ktoré ste si doteraz nenašli čas. Tipy na zaujímavé zdroje zdieľajte so spolužiakmi a diskutujte o nich. Práca na skupinových zadaniach so spolužiakmi môže pokračovať prostredníctvom online fór a chatov alebo formou práce na zdieľaných dokumentoch.
  5. Momentálna situácia zhoršuje koncentráciu na bežné učenie sa, a preto je dôležité stanoviť si krátkodobé ciele. Aj online spolupráca so spolužiakmi vám môže pomôcť vysporiadať sa  s týmto druhom záťaže, ktorej sme nečakane vystavení.
Dlhodobé samoštúdium je nepochybne výzvou pre všetkých študentov i pedagógov. Núti nás vykročiť zo stereotypu a vlastnej komfortnej zóny. Ale dá sa k nemu pristúpiť aj ako k príležitosti vyskúšať nové veci a objaviť nové možnosti ako (sa) učiť. Dúfame, že naše tipy vám aspoň trochu pomôžu zefektívniť vaše samoštúdium. Lenka Sokolová

Knižnice sú zatvorené. Čo teraz?

$
0
0
Ilustračný obrázok

Aké máme možnosti?
Dobrou správou je, že ku všetkým univerzitou predplácaným externým informačným zdrojom sa môžete dostať z prostredia mimo UK. Potrebujete si však nastaviť vzdialený prístup, a to buď cez proxy v prehliadači (inštrukcie poskytuje knižnica), alebo nastavením VPN (inštrukcie poskytuje CePIT). Vzdialený prístup nie je novinka, knižnica ho už poskytla množstvu používateľov. V posledných týždňoch ho sprostredkovala už niekoľkým stovkám študentov i vedecko-pedagogických pracovníkov. Odporúčame preto kontaktovať priamo pracovníkov knižnice (kniznica@vili.uniba.sk), ktorí vám poskytnú presné inštrukcie ako postupovať pri nastavení vzdialeného prístupu, ktorý vám umožní prístup k elektronickým zdrojom. Dostupné online zdroje Na stránke externých informačných zdrojov, v jej dolnej časti, nájdete kredibilné, voľne dostupné odborné a vedecké zdroje, ku ktorým sa dostanete kedykoľvek a bezplatne. Sú tam tisíce zdrojov  z rôznych odborov. Viacerí naši pedagógovia navyše vydali elektronické študijné materiály, ktoré sú voľné dostupné cez online katalóg. Takýchto publikácií má knižnica v databáze stovky. Lekárska fakulta UK ma takéto zdroje uvedené napríklad na svojej stránke. Licencované zdroje obsahujú plné texty viac ako 300-tisíc odborných a vedeckých kníh renomovaných vydavateľstiev a približne 90-tisíc titulov časopisov. Knižnica má teraz navyše k dispozícii aj skúšobné prístupy do Cambridge Journals, kde je kolekcia vyše 350 významných časopisov z prírodných vied, technológií, medicíny, humanitných a spoločenských vied a Gale Reference Library, kde je viac ako 28-tisíc časopisov, množstvo elektronických knižných edícií, vrátane encyklopédií a slovníkov. Viaceré české knižnice pripravili kolekcie voľne dostupných zdrojov. Pracovníci Akademickej knižnice UK pracujú na identifikácii takýchto zdrojov a priebežne aktualizovaný sumár zverejňujú na dedikovanej webovej stránke.  Dostupné online zdroje ponúka aj JSTOR, akademická databáza s viac ako 6-tisíc elektronickými knihami a viac ako 150 časopismi, ktorá však sprístupnila len určitú časť materiálov svojej databázy. Voľne dostupné zdroje si môžete nájsť aj cez Google, ich dôveryhodnosť však môže byť otázna. Využite radšej možnosť vzdialeného prístupu k univerzitným databázam. Veríme, že napriek obmedzeniam zvládnete vaše štúdium a písanie záverečných prác ľahšie aj vďaka týmto tipom.  Kontakty knižnice: e-mail: kniznica@vili.uniba.sk Tel.:     +421-2-9010 9937, +421-911-42 33 44 FB Akademickej knižnice UK

Ako si udržať výkonnosť a zdravé pracovné nasadenie pri práci z domu

$
0
0

Rovnováha medzi pracovným a osobným životom

Možno viac ako inokedy tu platí potreba nájsť a zachovať si rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, tzv. work-life balance. Iné to bude u niekoho, kto žije v domácnosti sám a iné u viacčlennej rodiny, kde je potrebné prispôsobiť sa a zladiť potreby všetkých členov domácnosti. Pokúsme sa vytvoriť rovnováhu vo všetkom, čomu sa venujeme. Podarí sa nám tak dosahovať pracovné či študijné ciele a zároveň si nájsť čas na seba, svoju rodinu, koníčky, oddych a načerpanie nových síl. 

Naučme sa brať ohľad na seba i na druhých

Pri práci z domu sa môžeme vo významnej miere prispôsobiť vlastnému biorytmu a času nášho „výkonnostného maxima a minima“. Niekto býva produktívny v ranných hodinách, inému to lepšie myslí večer. Ak vaša krivka produktivity po obede klesá, doprajte si krátky oddych, naplánujte si rutinné činnosti, ktoré nebudú vyžadovať príliš veľa energie či kreativity. Často sa však musíme prispôsobiť aj ostatným. Nemá zmysel si plánovať prácu vo večerných hodinách ak mávame porady o 9,00 hod. ráno. Ak ste rodič pracujúci z domu, musíte zladiť svoju prácu s partnerom, starostlivosťou o deti a domácnosť. Hlavne tým najmenším môže istý čas potrvať, kým si zvyknú na iný štýl učenia.

Plánujme svoje úlohy z hľadiska priorít a času

Pri plánovaní svojich aktivít využívajte plánovacie kalendáre, motivačné diáre, myšlienkové mapy, tabuľky alebo rôzne aplikácie vhodné pre jednotlivcov i tímy. Svoje ciele si priebežne overujte a každú ukončenú úlohou si zaznačte. Jednotlivé úlohy plánujte nielen z hľadiska času, ale aj z hľadiska priorít. Prioritným úlohám sa venujte neodkladne a pamätajte, že „dôležitosť“ má prednosť pred „naliehavosťou“ úlohy. Z časového hľadiska si rozdeľte úlohy na dlhodobé, strednodobé, krátkodobé a písomne si vyznačte termíny dokončenia. Aby mali naše úlohy a ciele motivačný charakter, mali by dávať zmysel a spĺňať pravidlá SMART (špecifické, merateľné, akčné, reálne a časovo ohraničené).           

Praktické tipy odborníkov na time manažment

Váš krátkodobý „To Do List“ by mal byť zladený so stredno a dlhodobými úlohami. Odborníci na time manažment odporúčajú pripravovať ho denne, najlepšie hneď po ukončení práce, kedy máme čerstvo v pamäti, čomu sme sa práve venovali a máme najlepší prehľad o plánovaných aktivitách na ďalší deň. Šetrí to čas a pomôže nám rýchlo sa zorientovať. Plánujte si vždy len 60 % denného pracovného času a zvyšných 40 % ponechajte na neplánované záležitosti. V rámci vlastnej sebakontroly si overujte, či výsledky, ktoré ste dosiahli, zodpovedajú vašim plánom. Spätná väzba by mala vytvoriť priestor na sebarozvoj, zvýšenie efektivity, prípadne korekciu niektorých úloh a termínov.

Ako si poradiť s prokrastináciou

S prokrastináciou (neustálym odkladaním svojich povinností) má problém veľa ľudí. Môže ju spôsobovať neschopnosť naštartovať sa alebo nechuť, či obava z prekročenia zóny komfortu. Jedným z liekov na prokrastináciu je sebadisciplína, ktorá nás núti konať, aj keď sa nám nechce. Niekedy len nedozrel na danú úlohu čas a stačí trochu vyčkať. No neodkladajte ju príliš dlho, pretože prokrastinácia prináša v konečnom dôsledku viac stresu ako samotné pustenie sa do neatraktívnej úlohy. 

Význam zdravého pracovného režimu pri práci z domu

Jasne nastavený začiatok a koniec pracovného dňa (to platí aj pre jednotlivé úlohy) nás núti pracovať efektívnejšie. Mnohých ľudí, ktorí pracujú z domu, láka možnosť prespať celé dopoludnie či pracovať z postele. Je to však pasca, ktorá znižuje výkonnosť a bráni nastaviť sa do „pracovného módu“. Stanovte si pravidlá a vytvorte istú rutinu. Tým, že si ráno ustelieme posteľ, umyjeme sa a prezlečieme, ukončíme určitý cyklus. Mentálne sa nastavíme na začiatok nového – pracovného cyklu. Nájdite spôsob ako začať deň s pozitívnym nasadením. Niekoho naštartujú výdatné raňajky, inému pomáha meditácia či pár cvikov pri otvorenom okne.

Odhaľme svojich zlodejov času

Anglický výraz flow sa používa na vyjadrenie stavu mysle, kedy zažívame pocit harmónie, zmysluplnosti a koncentrácie, pri ktorom strácame pojem o čase i okolitom svete. Zažil to už každý, či už pri tvorbe plagátu, písaní eseje, riešení matematickej úlohy, pri tanci alebo varení… Zo stavu flow nás často vyrušia tzv. „zlodeji času“. Môžu to byť rôzne vonkajšie okolnosti – nečakané telefonáty, maily, trávenie času problémami druhých. No môže to byť aj naša neschopnosť delegovať prácu, neschopnosť povedať druhým „nie“, prehnaný perfekcionizmus či slabá príprava na začiatku, ktorá spôsobí, že budeme stále odbiehať alebo niečo zháňať. Podrobná analýza pracovného dňa a týždňa vám pomôže odhaliť zlodejov času a poukáže na oblasti, ktoré si vyžadujú korekciu.

Prečo je rozumné staviť na singletasking

Multitasking (vykonávanie viacerých aktivít súčasne) vzniká v dôsledku nesprávnych pracovných návykov alebo zle zvládnutého time manažmentu. Z krátkodobého hľadiska môže náš mozog stimulovať. Ak je na ňom založený celý deň, je vyčerpávajúci, oberá nás o schopnosť koncentrácie a znižuje kvalitu práce. Náš mozog je uspôsobený a schopný zamerať sa v jednej chvíli len na jednu úlohu. Preto je oveľa výhodnejšie staviť na singletasking – sústredené vykonávanie jednej úlohy za druhou. Keď sa skoncentrujeme len na jednu úlohu, zníži sa chybovosť a zvýši sa naša efektivita, kreativita i duševná pohoda, pretože budeme mať dobrý pocit z množstva dokončených úloh.

Pomodoro technika ako riešenie pri práci z domu

S technikou Pomodoro prišiel v 80. rokoch 20. storočia študent vysokej školy Francesco Cirillo, ktorý pri štúdiu používal bežný kuchynský časovač v tvare paradajky (odtiaľ názov pomodoro). Ten ho vždy upozornil, že je čas na krátku prestávku. Technika vychádza zo známeho faktu, že naša myseľ sa dokáže koncentrovať len určitú dobu. Aby sme ju udržali sviežu, svoj pracovný čas rozdelíme do 25-minútových intervalov, medzi ktorými si robíme 5-minútové prestávky. Po štyroch takýchto fázach (teda po 100 minútach práce a 15 minútach prestávky) prichádza prestávka v rozsahu 15-20 minút. Pomodoro nás učí pracovať efektívne a nestráviť dve hodiny niečím, čo sa dá stihnúť za 25 minút. A naopak, rozsiahle úlohy si rozdelíme na menšie celky. Ide o nastavenie našej mysle. Je to prevencia pred mentálnou únavou. Táto technika udrží vašu myseľ sviežu a produktívnu. Navyše, pri práci z domu ju dokážete skĺbiť aj s drobnými domácimi činnosťami, ktorým by ste sa venovali po pracovnej dobe.

Pár slov na záver

Dobre zvládnutý time manažment nám umožní pracovať efektívne, udržať si zdravé pracovné nasadenie, výkonnosť a dosahovať ciele, či už pracujeme z domu alebo nie. Je dôležité mať na zreteli, a to najmä v dnešných časoch, že tí druhí môžu mať aj iné ako pracovné či študijné povinnosti, o ktorých nemusíme byť informovaní. Stojí preto za zváženie, či by nebolo rozumné upustiť do určitej miery od vysokých nárokov a výkonov, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Je treba mať otvorenú myseľ, aby sme dokázali konštruktívne komunikovať. Prejavíme tak pochopenie a ľudskosť, čím prispejeme k lepšiemu zvládnutiu tejto náročnej situácie. Ing. Miroslava Atanasová - lektorka mäkkých zručností a poradkyňa osobného rozvoja

Dištančná metóda výučby na UK

$
0
0

Z dôvodu dodatočného predĺženia prerušenia prezenčnej výučby pripravila prorektorka pre vzdelávanie v spolupráci s prorektorom pre úsek knižničných a informačných systémov a služieb Metodický pokyn na používanie systémov Moodle a MS Teams v dištančnom vzdelávaní na UK. MS TEAMS Pripravili sme pre Vás videonávody, ktoré detailne predvádzajú všetko, čo potrebujete vedieť. MS Teams pre študentov (10:38) MS Teams pre učiteľov (44:01) MS Teams pre učiteľov (skrátené) (27:36) MS Teams videotutoriály - súbor krátkych, špecifických videí (po anglicky) MOODLE Moodle je k dispozícii všetkým učiteľom aj zamestnancom UK pre zlepšenie kvality výučby. Pre pomoc s vytvorením vlastného kurzu a získanie ďalších informácií kontaktujte správcu služby: moodle@uniba.sk. Základné informácie nájdete priamo v informačnom paneli univerzitného Moodle na adrese moodle.uniba.sk. NOVÉ! Kurz Úvod do Moodle - Jar 2020 Vás prevedie základnými otázkami od žiadosti o vytvorenie kurzy po základnú štruktúru a úpravy aktivít. Na kurze stále pracujeme, základnú orientáciu získate ale už teraz. OTÁZKY, PRIPOMIENKY A PODNETY Máte otázky, pripomienky alebo podnety na zlepšenie technického alebo metodického zabezpečenia dištančnej výučby? Podeľte sa s nimi prostredníctvom tohto formulára.

Detská Univerzita Komenského vzdeláva deti online aj počas tohto obdobia

$
0
0
Ilustračná fotografia

Projekt s názvom Detská Univerzita Komenského Online špeciál (DUK Online špeciál) sa začína 23. marca, je bezplatný a prístupný všetkým žiakom základných škôl z celého Slovenska jednoducho cez počítač, tablet či smartfón. Keďže ide o štúdium online, počet študentov nie je obmedzený. Na všetky deti čaká množstvo cenných poznatkov a na tie najúspešnejšie z každého kraja aj zaujímavé ceny. Divadlo Aréna a IT spoločnosť DATALAN, dlhoročný partner letnej Detskej Univerzity Komenského Online, sa rozhodli sprístupniť desiatky video prednášok a pomôcť tak deťom zmysluplne využiť čas, ktorý musia aktuálne tráviť doma v súvislosti s opatreniami vlády na zabránenie šíreniu koronavírusu COVID-19 na Slovensku. „Mimoriadna situácia si vyžaduje aj mimoriadny prístup a činy. Detská Univerzita Komenského zvyčajne prebieha počas letných prázdnin, keď školy zatvoria svoje brány. Spustením projektu DUK Online špeciál chceme v súčasnej situácii, kedy sú školy zatvorené, podať pomocnú ruku pri domácom vzdelávaní detí. Pretože práve vzdelanie spolu s kultúrou prispievajú k formovaniu našej budúcej občianskej elity," povedal Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna. DUK Online špeciál bude pre deti prístupný až do 3. mája a okrem získania nových poznatkov z rôznych vedných disciplín budú môcť zároveň svojím úsilím zabojovať o výhru zaujímavej ceny – smart hodiniek Xiaomi Amazfit, ktoré ich dokážu motivovať k pohybu aj v domácej karanténe.

UNIVERZITA OTVORENÁ PRE DETI Z CELÉHO SLOVENSKA

Štúdium DUK Online špeciálu bude prístupné na platforme www.dukonline.sk v termíne od 23. 3. do 3. 5. 2020. V týždenných intervaloch tu budú zverejnené prednášky z posledných piatich ročníkov Detskej Univerzity Komenského, celkom až 44 prednášok. Keďže ide o päť týždňov, z ktorých každý zodpovedá jednému z piatich ročníkov, môžeme povedať, že počas karanténnych opatrení tak študenti absolvujú celé „vysokoškolské štúdium“. Špičkoví prednášajúci – nielen zo Slovenska - sa v zaujímavých a netradičných prednáškach podelili o svoje bohaté znalosti a vedomosti, vďaka ktorým sa študenti dozvedia množstvo nových vecí a netušených faktov z oblasti medicíny, psychológie, práva, histórie, biológie či chémie, ale aj matematiky, umenia a športu. Dozvedia sa napríklad: prečo potrebujeme dýchať, prečo je stres zlý aj pre baktérie, prečo musíme dodržiavať správnu výživu, prečo môžu policajti nasadzovať putá alebo prečo lietadlo nespadne. Štúdium DUK Online špeciálu je bezplatné a dostupné prakticky odkiaľkoľvek. Registrácia študentov nie je potrebná. Pre samotné štúdium a pravidlá štúdia stačí navštíviť stránku www.duk.sk alebo www.dukonline.sk, pozrieť si prednášku, zodpovedať otázky v online teste, uviesť v ňom svoj e-mail a študent je zapojený. Študenti si môžu vybrať ľubovoľný deň či čas, kedy si v rámci otvoreného ročníka vybranú prednášku pozrú a vyplnia online test. Ak chcú získať diplom absolventa DUK Online špeciálu a súťažiť o zaujímavé ceny, je potrebné úspešne absolvovať všetkých 5 ročníkov. „Na záver vyhlásime a odmeníme jedného víťaza z každého samosprávneho kraja, ktorý úspešne zvládol najviac testov. V prípade rovnosti rozhodne žrebovanie,“ povedal generálny riaditeľ DATALANu Marek Paščák.

O DETSKEJ UNIVERIZTE KOMENSKÉHO

Detská Univerzita Komenského bola založená v roku 2003 z iniciatívy riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. Na rozdiel od ostatných detských univerzít v Európe, ktoré sú realizované ako vedľajšia aktivita univerzít, vznikla na pôde divadla a jej programová náplň je organizovaná Divadlom Aréna. Detská Univerzita Komenského (DUK) je súčasťou európskej siete detských univerzít EUCU.NET, v ktorej figuruje ako jedna zo vzorových detských univerzít. Poslaním DUK je poskytnúť možnosť hlbšieho vzdelávania a rozširovania vedomostného obzoru detí školského veku od 9 do 14 rokov. Projekt má snahu podporovať u detí túžbu po vedomostiach, rozvíjať kritické myslenie, podporovať schopnosť vnímať svet v súvislostiach, iniciovať ich záujem o vyššie vzdelanie, vytvárať priestor na diskusiu, konfrontáciu názorov. Organizátorom DUK je Divadlo Aréna, Univerzita Komenského v Bratislave, reklamná agentúra Commercium a Združenie Maxa Reinhardta.

Rýchly sprievodca videokonferenčným hovorom pre začiatočníkov

$
0
0
Foto: Tomáš Madeja

Vďaka tomu, že ste zamestnancom či študentom našej univerzity, automaticky máte k dispozícii univerzitný e-mail s identifikátorom @uniba.sk, čo so sebou prináša množstvo výhod. Jednou z nich sú aj úplné počítačové verzie aplikácií balíka Office: Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Outlook. (Všetky tieto výhody môžete využívať automaticky po prihlásení pomocou univerzitného mailu vo formáte novotny2@uniba.sk a hesla na adrese: uniba.sk/office365.) Práve Outlook vám bude bohato stačiť na to, aby ste dokázali veľmi jednoducho naplánovať videokonferenčný hovor, ktorým môžete využiť na prednášku, seminár či poradu. Účastníkom, ktorých naň pozvete, pritom stačí iba internetový prehliadač. 1. krok:  V kalendári v rámci Outlooku zvoľte možnosť „nová udalosť“ (new event), kliknite na „Online schôdza v MS Teams“ (Add online meeting – Teams meeting). Následne už stačí len upresniť dátum, čas a napísať e-mailové adresy ľudí, ktorých chcete na videokonferenciu pozvať.   Takto to vyzerá v prípade, že univerzitný e-mail spúšťate cez webový prehliadač: 2. krok: Office365 následne s týmto cieľom vytvorí videokonferenčnú miestnosť a rozpošle všetkým účastníkom link na prístup do nej (táto sa sfunkční cca 15 minút pred začiatkom videokonferencie). Ľudia doma potrebujú potom iba otvoriť mail, kliknúť na link a ide sa. Obrovskou výhodou tejto metódy je, že takto môžete na videokonferenciu pozvať úplne hocikoho, nemusí ani byť súčasťou našej univerzity. Sedmoro účastníka videokonferencie:
  1. Počas online schôdze potrebujete v prvom rade počuť ostatných, v druhom rade vedieť sa zapojiť do diskusie tak, aby ostatní počuli vás, v treťom rade vidieť účastníkov stretnutia a až na záver byť videní. Preto je veľmi dôležité mať k dispozícii funkčné slúchadlá, prípadne headset (t. j. set slúchadiel s mikrofónom). Dobrý headset je ľahký, bezdrôtový, má tlačidlo na vypínanie mikrofónu a dá sa používať počas nabíjania. Lepší je tzv. rádiový headset než ten, ktorý sa k počítaču pripája cez Bluetooth. Rádiový headset totiž vie fungovať aj cez niekoľko stien a pokryje celý byt, čo vám v prípade nevyhnutnej potreby umožňuje vzdialiť sa od počítača/mobilu a nestratiť kontakt s kolegami.
  2. Ak to nie je absolútne nevyhnutné, nemajte počas online schôdze zapnutý reproduktor – budete totiž vyrábať ozvenu vždy, keď budete hovoriť. Nie je to príjemný zvuk. Siahnite preto radšej po spomínaných slúchadlách či headsete.
  3. Na online schôdzu sa snažte vždy pripojiť s aspoň 10-minútovým predstihom, aby ste mali dostatok času vyriešiť prípadné technické problémy s pripojením. Rovnako si tak vďaka funkcionalite „testovacie volanie“ ľahko môžete overiť, či budete dobre počuť kolegov a či aj ostatní budú dobre počuť vás. Vyhnete sa tak zbytočnému stresu a chaosu a v „lepšom“ prípade aj nevôli ostatných účastníkov videokonferencie, ktorí na vás budú musieť čakať. V tom horšom prípade prídete o začiatok schôdze a úvodné informácie, ktoré vám neskôr môžu chýbať.
  4. Ak vás nepočuť, skontrolujte, či nemáte vypnutý mikrofón – pozor, sú až tri miesta, kde ho môžete mať vypnutý: v rámci programu, ktorý videokonferenciu sprostredkúva; v nastaveniach počítača v ovládacom paneli v sekcii „vybavenie a zvuk“; prípadne preškrtnutú ikonu mikrofónu nájdete v spodnej lište, tzv. paneli úloh, na pracovnej ploche.
  5. Vypínajte mikrofón vždy, keď nehovoríte, inak budete vysielať rozličné zvuky (aj v prípade, že ste ticho), ktorými budete ostatných zbytočne rušiť. Obzvlášť v prípade videokonferencie s viacerými účastníkmi, kde program automaticky prepína obraz na toho, od koho registruje nejaký zvuk.
  6. Nezabúdajte, že ste na pracovnom stretnutí, aj keď sedíte u seba doma. Neprepadnite pokušeniu venovať sa popritom aj iným veciam a nedávať pozor. Aj bez kamery je zjavné, keď niekto nevenuje prebiehajúcemu stretnutiu dostatočnú pozornosť a nevie adekvátne a včas zareagovať. Takéto počínanie je nielen neetické, ale i neefektívne, keďže sa opätovnými vysvetleniami či nanovo položenými otázkami zbytočne naťahuje.
  7. Ak si potrebujete odskočiť, pripojte sa k prebiehajúcej konferencii aj cez mobil. Technológie, ktoré používame, to umožňujú bez toho, aby to vyzeralo, že ste na konferencii dvakrát, alebo aby vám prerušilo spojenie.
Odporúčania pre organizátora videokonferencie:
  1. Buďte pripravení vopred podať pomocnú ruku technicky menej zdatným participantom plánovanej online schôdze. Poskytnite im potrebný návod či inštrukcie, ako to zvládnuť, prípadne si s nimi môžete v predstihu vyskúšať videokonferenčný hovor vo dvojici. Inak hrozí, že prvých pár minút plánovanej online schôdze budete riešiť práve toto.
  2. Moderujte diskusiu, je to nevyhnutné. Hneď ako začnú ľudia hovoriť jeden cez druhého, nastane ťažko sledovateľný chaos. Pritom si ani nemusia uvedomovať, že sa to deje, keďže rôzni participanti môžu zvuk počuť s rozličnými oneskoreniami.
  3. Odovzdávajte slovo. V každom momente musí byť jasné, kto má teraz hovoriť. V prípade potreby viete problematickému účastníkovi videokonferencie vypnúť mikrofón na diaľku. Nezabudnite mu to však oznámiť v chate k danému stretnutiu, aby si toho bol vedomý.

Viem, že patrím na UK

$
0
0

Milé uchádzačky, milí uchádzači o štúdium, za uplynulý mesiac sa nielen zo študentov UK, ale aj z vás stali samoUKovia. Prípravy na maturity, prijímačky a každodenné štúdium musíte zvládnuť zo svojich domov a online. Mnohé rozhodnutia musíte robiť dnes, keď je situácia pre nás všetkých náročná. Radi vám v tom pomôžeme.  Vzhľadom na opatrenia proti šíreniu vírusu COVID-19 sa niektoré fakulty Univerzity Komenského rozhodli posunúť termíny prijímacích skúšok, ale aj termíny podania prihlášok na štúdium. Ktoré fakulty ešte prijímajú prihlášky Pedagogická fakulta UK Právnická fakulta UK Prírodovedecká fakulta UK Fakulta telesnej výchovy a športu UK Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK Evanjelická bohoslovecká fakulta UK Fakulta managementu UK Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK Prihlášky na štúdium sa podávajú iba elektronicky Podanie prihlášky na štúdium sme zjednodušili a úplne zdigitalizovali. Na všetky študijné programy fakúlt, ktoré ešte prijímajú prihlášky, sa môžete prihlásiť online z domu. Potrebné dokumenty a tlačivá pošlete neskôr, keď sa situácia upokojí, fakulty vám pošlú pokyny. Ak máte otázky o prijímacom konaní alebo chcete viac informácií o študijných programoch, kontaktujte nás. Študijné oddelenia vám rady poradia. Napíšte nám pokojne aj na Facebooku alebo Instagrame. Poskytneme vám tam základné informácie a kontakt na relevantné osoby. V prípade technických problémov s elektronickou prihláškou sa môžete obrátiť na Centrum podpory informačných technológií (CePIT).
Univerzita Komenského teraz síce študuje a pracuje z domu, no stále sme tu pre vás.
Viewing all 2735 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>