Konfuciov inštitút pri UK prijíma prihlášky na kurz čínskeho jazyka, cvičenie taiji quan, základy...
↧
Ponuka kurzov Konfuciovho inštitútu v letnom semestri 2019/2020
↧
Spoločné vyhlásenie rektora UK a rektora STU k parlamentným voľbám

Nežijeme v jednoduchej dobe. Zmeny sa dejú závratným tempom, v rozvoji technológií, v ekonomike, vo vzdelávaní. Obrovskou výzvou je aj klimatická kríza. Budúcnosť sa mnohým spája s pocitmi neistoty. Je však neprijateľné, ak niekto túto neistotu premieňa na strach a rozširuje ho v podobe xenofóbie, rasizmu či nenávisti.
Slovensko patrí do Európy. Európska únia je garantom našej geopolitickej a hodnotovej orientácie. Pre nás akademikov sú dôležité dobré vzťahy s tými najkvalitnejšími európskymi univerzitami. Chceme, aby mali naši študenti a naše študentky možnosť absolvovať výmenné programy ako Erasmus. Chceme, aby sme pracovali na vedeckých projektoch s tými najlepšími v Európe a vo svete.
O tom, aká bude naša budúcnosť, už o pár dní rozhodneme v demokratických a slobodných voľbách. Obraciame sa na vás, milé študentky a študenti. Poďme voliť. Každý z nás má svoj hlas a môže vyjadriť svoj názor. Využime toto právo.
Z týchto dôvodov sme sa ako rektori dvoch najlepších slovenských univerzít - Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity - rozhodli, že denným študentom a študentkám udelíme predvolebné rektorské voľno v piatok 28. februára 2020 od poludnia. Chceme poskytnúť našim študentkám a študentom čas na cestu domov. V posledný deň pred voľbami si nechajme čas na úvahu a finálne rozhodnutie, komu dať svoj hlas v sobotu 29. februára 2020.
Vyzývame všetky študentky a študentov aj všetkých členov akademických obcí: poďme voliť. A voľme v duchu našich univerzitných hodnôt: demokracie, humanizmu a tolerancie. Marek Števček, rektor UK Miroslav Fikar, rektor STU 17. február 2020 Video k vyhláseniu
↧
↧
Predvolebné rektorské voľno
Rektor UK vyhlasuje predvolebné rektorské voľno pre denných študentov na piatok 28. februára 2020 od 12.00 hod.
Spoločné vyhlásenie rektora UK a rektora STU k parlamentným voľbám: https://www.youtube.com/watch?v=djuuy4o54GE
↧
Kde máte váš bakalársky diplom?

ODDELENIE VZDELÁVANIA
Historická budova UK, Šafárikovo námestie 61. poschodie, číslo dverí 120, 121
ÚRADNÉ HODINY
pondelok: 14.00 – 15.00 h štvrtok: 9.30 – 10.30 h↧
Využitie umelej inteligencie v medicíne a rádiológii
↧
↧
Ani vedci nie sú imúnni voči konšpiračným teóriám

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita
↧
Potrebuje akademická obec na Slovensku nový vedecko-populárny časopis?
Prírodovedné vedecko-populárne časopisy na Slovensku
Na Slovensku dnes existuje niekoľko časopisov zameraných na populárizáciu vedy a techniky. Z nich najvýznamnejší je časopis Quark vydávaný Centrom vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR). Vychádza od roku 1995 s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR). Jeho predchodcom bol v minulosti časopis Elektrón, ktorý v rokoch 1973 až 1990 mal pri popularizácii vedy a techniky takmer monopolné postavenie. Ten nadväzoval na časopis Kamarát určený výlučne pre mládež. Bol založený už v roku 1968.
Časopis Quark v súčasnosti reprezentuje veľmi úzku skupinu voľne predajných časopisov v slovenskom jazyku a je prednostne určený širokej laickej verejnosti zahrňujúcej aj mládež rôznych vekových skupín. Napriek tomu, že ho čítajú aj mnohí vysokoškolskí učitelia, vzhľadom na svoje zameranie a odbornú úroveň, tí tvoria iba malú časť jeho čitateľskej obce.
História snáh o vytvorenie nového časopisu
V roku 2013 dospel paleontológ profesor Jozef Klembara z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského k presvedčeniu, že na Slovensku chýba časopis, ktorý by na vyššej odbornej úrovni propagoval domácu a zahraničnú vedu v oblasti prírodných vied a zároveň by slúžil aj ako významná komunikačná platforma slovenskej vedeckej obce. Ako príklad mu poslúžili zahraničné vzory takých časopisov ako napríklad „Scientific American“ alebo „Vesmír“. Tu možno poznamenať, že zvlášť český časopis Vesmír je pre Slovensko nasledovaniahodným príkladom obrovského spoločenského vplyvu časopisu takého typu. Vznikol už v roku 1871 a v dobách spoločného štátu, keď ho vydávala Československá akademie věd, to bol zároveň aj náš časopis. Po rozdelení spoločného štátu sa už slovenská alternatíva tohto časopisu nevytvorila, a tak dnešný Vesmír publikuje aj články od slovenských prispievateľov. Je nepochybné, že mnohé z nich by lepšie prispeli ku kultivácii slovenského akademického prostredia v prípade, ak by boli publikované v domácom časopise.
Prof. J. Klembara spolu s malým kolektívom pristúpil v roku 2013 k riešeniu problému a pripravil prvé číslo časopisu, ktoré sa blížilo k jeho počiatočným predstavám. Vydať ho malo Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied „VEDA“ s prísľubom finančnej pomoci MŠVVaŠ SR. Vzhľadom na nenaplnenie prísľubu (po výmene vedenia ministerstva) toto číslo nebolo vytlačené. V roku 2015 však za podpory CVTI SR začal časopis vychádzať. Mal názov „Svet prírody“. Spočiatku vychádzal ako príloha časopisu „Quark“ a v nasledujúcom roku už samostatne. Jeho šéfredaktorom bol J. Klembara, ktorému sa podarilo zostaviť veľmi kvalitnú redakčnú radu pozostávajúcu z vysokoškolských učiteľov z rôznych typov vysokých škôl z celého Slovenska a pracovníkov Slovenskej akadémie vied. Časopis bol financovaný časovo obmedzenými grantmi určenými pre propagáciu vedy. I keď redakčná rada časopisu bola vďačná za podporu CVTI SR, súčasne však existovali tlaky transformovať časopis na akúsi alternatívu bežného vedecko-populárneho časopisu. (Z rôznych strán bolo počuť otázku: „Načo je Svet prírody, keď už existuje Quark“?) To bolo v úplnom rozpore s jeho vytýčenou koncepciou a navyše to prispelo k legitimizácii námietok o konkurencii existujúcemu Quarku. (Iróniou týchto námietok bolo, že autor tohto článku, ktorý sa podieľal na aktivitách spojených so vznikom nového časopisu, je za obdobie posledných dvadsiatich rokov pravdepodobne najproduktívnejším prispievateľom Quarku. Preto veľmi dobre chápal jeho rozdielnu koncepciu so vznikajúcim časopisom.) Výsledkom bolo, že v roku 2017 bolo financovanie Svetu prírody ukončené. Jeho praktický zánik znamenalo schválenie žiadosti CVTI SR o prerušenie jeho vydávania príslušným ministerstvom.
V snahe zachovať tento časopis, sa začiatkom roku 2018 obrátili šéfredaktor časopisu spolu s autorom tohto príspevku na rektora Univerzity Komenského so žiadosťou o prejednanie možnosti vytvorenia plateného miesta redaktora. List zdôvodňujúci význam časopisu pre celoslovenskú akademickú komunitu podpísal dekan Prírodovedeckej fakulty UK a väčšina vedúcich katedier a garantov jednotlivých odborov na tejto fakulte. Žiadosť podporili geológovia, biológovia, geografi, chemici a aj zástupcovia environmentálnych odborov. V liste sa mimo iné zdôrazňovalo, že časopis by pre Univerzitu Komenského znamenal aj mimoriadne prestížny projekt s ďalekosiahlou pozitívnou reklamou našej vysokej školy. Žiadosť prejednávaná na Kolégiu rektora UK však bola zamietnutá. O dôvodoch neboli autori listu oficiálne informovaní, avšak ústne podané informácie hovorili o tom, že hlavným problémom sa stalo to, že časopis bol chápaný zo strany niektorých zástupcov iných fakúlt ako „privátny” projekt Prírodovedeckej fakulty UK. Reakciou na túto námietku zo strany redakčného kolektívu bolo prijatie konsenzu o tom, že časopis by uverejňoval aj kvalitné príspevky so spoločenskovednou problematikou a príspevky týkajúce spoločných problémov vedeckého výskumu a výučby na vysokých školách.
Posledné kroky na záchranu časopisu boli jednania s predsedom Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Pavlom Šajgalíkom, DrSc., ktorý tomuto projektu vyjadril formálnu podporu a navrhol spôsob jeho realizácie znova s účasťou MŠVVaŠ SR. Generálny riaditeľ príslušného odboru ministerstva zaujal ústretový postoj a požiadal o vypracovanie projektu s jeho zdôvodnením. Po dlhej odmlke bolo zaslané zamietavé stanovisko, v ktorom boli uvedené argumenty jednoznačne hovoriace o tom, že tento projekt nik nečítal. Na rozdiel od príslušných pracovníkov ministerstva uvedený text si preštudoval súčasný prorektor UK pre vedu, doktorandské štúdium a projektovú činnosť prof. RNDr. Jozef Masarik, DrSc., a zaujal k nemu pozitívne stanovisko s riešením, ktoré však znova záviselo od iniciatív MŠVVaŠ SR. Zatiaľ posledným a pravdepodobne aj konečným výsledkom našich snáh bolo získanie prísľubu predsedu Slovenskej akadémie vied o možnosti vydávania tohto časopisu s podmienkou finančnej pomoci zo strany MŠVVaŠ SR.
Aká je perspektíva?
Doterajšia existencia časopisu Svet prírody bola viazaná na aktivity najmä dvoch ľudí, ktoré boli vysoko nad rámec ich pedagogických a vedeckovýskumných aktivít. Ďalšie pokračovanie časopisu v doterajšom režime je nemožné a je podmienené vytvorením plateného miesta jeho redaktora. V súčasnosti existujú dve možnosti, ako sa zavŕši niekoľkoročné úsilie o udržanie časopisu. Prvou je definitívny koniec, druhou ešte nejaký posledný pokus o jeho záchranu.
Tento príspevok vznikal v nádeji, že popri stále prebiehajúcich jednaniach s MŠVVaŠ SR (s neistým výsledkom) sa predsa len na Univerzite Komenského nájde niekto, kto príde s nejakou schodnou iniciatívou a pomôže presadiť tento vysoko prestížny projekt slúžiaci celej akademickej obci na Slovensku. Pri rozhodovaní je dobré zobrať do úvahy niekoľko faktov zhrnutých v nasledovnej časti.
Dôležité fakty o časopise
Cieľom časopisu je riešenie mimoriadne závažného problému, ktorým je absencia spoločnej komunikačnej základne pre celú akademickú obec. V súčasnosti sa mnoho kvalitných príspevkov širšieho dosahu publikuje vo veľkom počte úzko zameraných špecializovaných časopisov. Tie sa takto nedostávajú do povedomia širšej akademickej verejnosti a už vôbec nie študentov a mládeže. Jeden zo závažných dôsledkov toho stavu sú vážne problémy pri zjednotení sa akademickej obce na riešení spoločných otázok vedy a vzdelávania na Slovensku. Časopis nechce a ani nemôže predstavovať konkurenciu pre vyššie spomenuté časopisy. Naopak, ich popularitu môže zvýšiť mimo rámca ich úzkych špecializovaných komunít.
Časopis sa zameriava na vedy o živej a neživej prírode, spoločenské vedy a témy týkajúce sa spoločných problémov vzdelávania na vysokých školách. Hlavné časti časopisu by mali byť tieto: Úvodník, Dejiny slovenskej vedy, Odborné články, Rozhovor s významným slovenským vedcom, Správy zo života vysokých škôl a SAV, Výber najnovších vedeckých poznatkov z časopisov „Science“, „Nature“ a „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”, Študentské príspevky a nešpecifikované „Iné príspevky“.
Cieľovou skupinou čitateľov časopisu sú predovšetkým vysokoškolskí a stredoškolskí študenti a učitelia, vedeckí pracovníci akademických pracovísk, záujemcovia o štúdium na vysokých školách a laická verejnosť zaujímajúca sa o vedu a s ňou súvisiace otázky.
Časopis má zanieteného a obetavého šéfredaktora a kvalitnú redakčnú radu pozostávajúcu z renomovaných učiteľov z rôznych vysokých škôl a vedeckých pracovníkov SAV, pričom tu existuje aj možnosť jej ďalšieho rozšírenia zohľadňujúceho jeho prípadný obsahový posun.
Toto periodikum má široký kolektív odborne fundovaných prispievateľov zo všetkých akademických inštitúcií na Slovensku, ktorí sú ochotní akceptovať fakt, že im nebude vyplácaný žiaden honorár (podobne ako aj recenzentom týchto príspevkov).
Napriek vyššie uvedeným problémom si časopis už získal široký okruh čitateľov a dostal sa do povedomia širšej verejnosti. Zároveň má aj niekoľko potenciálnych sponzorov.
Záver
Autor tohto príspevku si dovoľuje vysloviť názor, že celá história doterajších problémov spojených so vznikom tohto časopisu symbolizuje jeden zo všeobecných problémov nášho vysokého školstva, ktorým je neschopnosť dohodnúť sa na cieľoch, ktoré sú v prospech všetkých: totiž konkurencia medzi jednotlivými vysokými školami a zároveň v rámci ich jednotlivých fakúlt často znemožňuje povzniesť sa nad parciálne záujmy jednotlivých akademických pracovísk. Autor verí, že situácia sa v tomto ohľade predsa len zmení.
Poznámka: Upravená verzia tohto textu bude publikovaná v jednom z tohoročných čísiel chemického časopisu ChemZi
Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
(člen redakčnej rady časopisu „Svet prírody“)
Katedra anorganickej chémie PriF UK
(člen redakčnej rady časopisu „Svet prírody“)
Katedra anorganickej chémie PriF UK
↧
Mýty a fakty o prideľovaní mandátov pri parlamentných voľbách

Názov strany | VARIANT 1 – volebný prah 5 % dosiahne 7 strán | VARIANT 2 – volebný prah 5 % dosiahnu 4 strany | ||||
Počet hlasov | % | Počet mandátov | Počet hlasov | % | Počet mandátov | |
A | 419 000 | 41,90 % | 65 | 419 000 | 41,90 % | 76 |
B | 195 000 | 19,50 % | 30 | 195 000 | 19,50 % | 35 |
C | 135 000 | 13,50 % | 21 | 135 000 | 13,50 % | 25 |
D | 77 000 | 7,70 % | 12 | 77 000 | 7,70 % | 14 |
E | 50 000 | 5,00 % | 7 | 49 999 | 4,99 % | - |
F | 50 000 | 5,00 % | 8 | 49 999 | 4,99 % | - |
G | 50 000 | 5,00 % | 7 | 49 999 | 4,99 % | - |
H | 14 000 | 1,40 % | - | 14 000 | 1,40 % | - |
I | 10 000 | 1,00 % | - | 10 003 | 1,03 % | - |
Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita
↧
Kto je skutočný populista? A prečo je hrozbou pre demokraciu?

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita
↧
↧
Vedenie UK apeluje na dodržiavanie apolitickosti na akademickej pôde
Vedenie UK vzhľadom na množiace sa podnety vyzýva politické strany a politické hnutia, ako aj ich jednotlivých členov, aby rešpektovali zákon o vysokých školách a nezneužívali akademickú pôdu na politickú činnosť. Ctíme si zákon, demokratické hodnoty a želáme si korektnú politickú súťaž mimo akademickej pôdy.
↧
Cirkev a politika – kadiaľ vedie akceptovateľná hranica?

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita
↧
Univerzitná kvapka krvi LF a PDF UK
↧
Aj nevoliť je právo, ale...

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita
↧
↧
Koronavírus: Praktické odporúčania pri ceste do zahraničia

- monitorovali cestovné odporúčania Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,
- kontinuálne sledovali vývoj situácie a včasne ju vyhodnotili tak, aby v dostatočnom predstihu vedeli prijať opatrenia (príklady sú uvedené nižšie),
- zabezpečili primerané cestovné poistenie (napr. leteniek),
- zistili kontaktné údaje na slovenský zastupiteľský úrad v danej krajine (v prípade, ak v danej krajine slovenský zastupiteľský úrad nie je zriadený, tak v najbližšej krajine).
- dodržiavanie hygienických pravidiel,
- zmena termínu realizácie mobility, nadnárodných stretnutí a pod.,
- zmena cieľovej krajiny tam, kde je to možné,
- výber vhodného cestovného poistenia pokrývajúceho aspoň časť nákladov,
- nákup leteniek s možnosťou stornovania,
- rezervácia ubytovania s možnosťou stornovania a pod.
↧
BioHub Slovakia vám pomôže pri písaní ERC grantov

↧
Kariérne dni farmaceutov 2020

Viac informácií TU
↧
Výstava grafík projektu Storočie SK – 75. výročie SNP

4. marec 2020 o 18.00 hod. - Átrium FiFUK Výstava potrvá od 4. do 31. marca 2020 v priestoroch chodby na prvom poschodí FiFUK.
↧
↧
Úspešne reprezentujú vo vodnom póle

↧
Reakcia na článok „Ako môže v univerzite scientometrická analýza usmerniť manažment lekárskej vedy“
Práca je totiž ukážkou toho, ako scientometrické údaje získané zo svetových databáz môžu zavádzať, resp. ako sa dajú čísla prezentovať tak, aby iba jedna slovenská inštitúcia, ktorá navyše ani nie je radená medzi výskumné univerzity, vyšla z pohľadu publikovaných vedeckých prác v pozitívnom svetle. V stručnosti uvádzame, že v citovanom článku autori využili nadnárodnú databázu SCOPUS pre porovnanie počtu publikácií a citácií troch inštitúcií, a to Slovenskú zdravotnícku univerzitu (SZU), Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) a Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine (JLF UK).
Podľa prezentovaných výsledkov sú mnohé dosiahnuté parametre v rámci Slovenskej zdravotníckej univerzity porovnateľné, ba až lepšie než napríklad na Lekárskej fakulte UK v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. Je to však prekvapujúce. Ako je všeobecne známe (stačí si pozrieť webovú stránku Lekárskej fakulty SZU), väčšina vedúcich pracovníkov ústavov a kliník, ktorí garantujú výučbu základných pilierov medicíny, často ani nespĺňa kritériá na začatie habilitačného konania, a preto sú na funkčných miestach odborných asistentov/asistentov, prípadne predmety garantujú docenti a profesori, ktorí svoje vedecko-pedagogické tituly získali z nelekárskych odborov. Navyše mnohí z týchto pracovníkov sa pravdepodobne nemôžu v dostatočnej miere reálne venovať výučbe budúcej generácie všeobecných a zubných lekárov na pôde SZU. Ak si pozrieme Register zamestnancov vysokých škôl, mnohí títo zamestnanci SZU sú v skutočnosti na plný úväzok zamestnancami Univerzity Komenského v Bratislave alebo Slovenskej akadémie vied. Aj preto je zrejmé, že by sa v pracovnej dobe nemali na pôde SZU zdržiavať. Dokonca niektorí z týchto „úväzkárov na SZU“ sú garantmi alebo spolugarantmi študijných programov tretieho stupňa na plný úväzok na Univerzite Komenského v Bratislave. Predpokladáme preto, že ani výučbe a ani vedeckovýskumnej činnosti sa v rámci SZU nemôžu dostatočne venovať.
Porovnávanie scientometrických údajov jednotlivých inštitúcií, ktoré sú aj jedným z kritérií pri hodnotení kvality univerzít, resp. fakúlt, a ich zverejňovanie je užitočné pre odbornú aj laickú verejnosť, a najmä pre budúcich študentov. Prekvapuje nás však nepresnosť údajov, z ktorých autori vychádzajú, najmä ak ich porovnáme s ročnými hodnotiacimi správami, ktoré každá jedna inštitúcia pravidelne zverejňuje. Z nich sa vychádza napríklad aj pri iných rebríčkoch hodnotenia kvality vedeckovýskumnej a pedagogickej práce fakúlt a univerzít, prípadne môžu byť podkladom pre výšku štátnej dotácie. Preto predpokladáme, že podklady do ročných hodnotiacich správ, ktoré verifikuje príslušná akademická knižnica univerzity alebo fakulty, sú skutočne presné. Navyše tieto výstupy sú pri verejných vysokých školách prísne kontrolované aj Centrom vedecko-technických informácií SR, konkrétne oddelením pre hodnotenie publikačnej činnosti, a preto je tu riziko omylu minimálne. V týchto výstupoch si však univerzita alebo fakulta nemôže „prisvojiť“ vedecké publikácie tých autorov, ktorí nie sú zamestnaní na ustanovený pracovný čas v tejto inštitúcii (teda tzv. „úväzkári“ s úväzkom nižším než 1,0 sa nepočítajú). Jednoduchý príklad: ak je nejaký vysokoškolský učiteľ alebo vedecký pracovník zamestnaný na úväzok 1,0 na Slovenskej akadémii vied alebo na Univerzite Komenského v Bratislave, ale zároveň má čiastočný pracovný úväzok na SZU, tak výsledky jeho publikačnej činnosti nie je možné pre SZU započítať (aspoň by sa to z etických dôvodov nemalo stávať). A to aj napriek tomu, že v publikáciách si títo autori uvádzajú aj SZU ako svoje druhé pracovisko (vo vedeckých publikáciách je možné vyznačiť aj viacero pracovísk, avšak v konečnom dôsledku sa táto publikácia „započítava“ len jednej inštitúcii). Prípadne nájdu sa aj takí zamestnanci, ktorí majú dva plné úväzky, a tak zrejme denne pracujú aj 16 hodín. A tento faktor napríklad databáza SCOPUS, z ktorej vychádzajú Palkovičová Murínová a kol. vo svojom príspevku, neberie do úvahy. Navyše mnohé citačné databázy majú problém zaradiť autorov jednotlivých publikácií pod správnu fakultu univerzity, a preto sa presnejšie vyhľadávajú všetky publikácie jednej univerzity než jej konkrétnej fakulty. Rôzni autori totiž rôznym spôsobom uvádzajú svoju afiliáciu, napríklad databáza Web of Science nedokáže rozoznať, že ide o to isté pracovisko, ak je uvedené Faculty of Medicine of Comenius University in Bratislava a napríklad Comenius University, Medical Faculty alebo dokonca School of Medicine, Medical School a podobne. Má problém odlišne zatriediť publikácie Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine v rámci Univerzity Komenského. Preto sú spomínané výročné hodnotiace správy vychádzajúce z podkladov akademických knižníc jednotlivých inštitúcií presnejšie a vo svojich údajoch hodnovernejšie. Nechceme čitateľov zaťažovať metódami bibliografickej registrácie publikačnej činnosti, ktoré zabezpečujú jednotlivé akademické knižnice a sú prísne riadené vyhláškami Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (napr. vyhláška č. 456/2012) a aj vnútornými predpismi inštitúcie. Akademické knižnice však v rámci kategórií publikačnej činnosti vychádzajú aj z iných databáz, akou je SCOPUS. Preto v rámci výstupov z akademických knižníc nájdeme napríklad kategórie ako Vedecké práce v zahraničných a domácich karentovaných časopisoch (skratka kategórií ADC a ADD, táto kategória vychádza z databázy Current Contents Connect) a Vedecké práce v zahraničných a domácich časopisoch registrovaných v databázach Web of Science alebo SCOPUS (skratka kategórií ADM a ADN). Za správnosť zaradenia tej-ktorej vedeckej publikácie do správnej kategórie zodpovedá samotná akademická knižnica a podlieha kontrole Centra vedecko-technických informácií SR.
V publikácii Palkovičovej Murínovej a kol. (2019) autori konštatujú, že podľa databázy SCOPUS boli zamestnanci SZU v roku 2017 autormi takmer 140 publikácií. Avšak podľa Výročnej správy SZU boli v tomto istom roku zamestnanci SZU autormi iba 61 publikácií (súčet výstupov kategórií ADC, ADD, ADM a ADN). Podľa citovanej publikácie a odvolaním sa na databázu SCOPUS boli zamestnanci SZU v roku 2016 autormi 150 vedeckých publikácií, ale v skutočnosti je podľa výročnej správy tento počet len 62. Opačný trend však vidieť, ak sa zameriame na publikačnú činnosť LF UK v Bratislave. Podľa citovaného článku v Monitore medicíny SLS boli v roku 2017 zamestnanci LF UK autormi len 200 indexovaných článkov, pričom podľa Výročnej správy LF UK (v ktorej publikačnú aktivitu skontrolovala nielen Akademická knižnica LF UK v Bratislave, ale aj univerzitná akademická knižnica a Centrum vedecko-technických informácií SR) je počet publikácií 363. Pokiaľ ide o Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine, za rok 2017 boli jej zamestnanci autormi 214 prác. V skratke, podľa článku Palkovičovej Murínovej a kol. (2019) je SZU približne dvakrát vedecky aktívnejšia, než si to sama priznáva vo svojej výročnej správe, kým v skutočnosti LF UK v Bratislave v overených výročných správach vykazuje dvakrát viac vedeckých výstupov, než uvádza podľa „overených“ podkladov práca Palkovičovej Murínovej a kol. Niečo tu teda nesedí, a my jednoznačne viac veríme oficiálnym dokumentom, akými sú výročné správy, ktoré sú niekoľkonásobne verifikované a z ktorých vychádzajú aj mnohé štátne inštitúcie, napríklad pri financovaní univerzít. Vychádzajúc z týchto faktov sme porovnali výsledky publikačnej aktivity Slovenskej zdravotníckej univerzity, Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine na základe analýzy nimi zverejnených výročných správ (tab. 1).
Poznámka: Pri získaní výsledkov sme za indexované vedecké práce považovali tie, ktoré boli vykázané v kategóriách ADC, ADD, ADM a ADN. Teda nebrali sme do úvahy abstrakty ani kapitoly v monografiách, ktoré môže SCOPUS mylne započítať ako vedecké práce.
Keďže má SZU približne o 150 pedagogických a vedeckých zamestnancov menej než LF UK (vychádzame znova z Výročných správ SZU, LF UK a JLF UK), možno by sme si mohli myslieť, že aspoň po prepočítaní počtu publikácií na 100 zamestnancov (fyzické počty zamestnancov) sú výsledky analýzy Palkovičovej Murínovej a kol. správne. Podľa publikovaných výsledkov je SZU údajne dlhodobo „publikačne aktívnejšia“ než LF UK v Bratislave, resp. JLF UK v Martine. Žiaľ, publikované údaje znova nie sú v súlade s podkladmi z výročných správ, v ktorých sa uvádza nielen počet publikácií, ale aj fyzický počet zamestnancov (tu sme spočítali pedagogických zamestnancov ako profesorov, docentov, odborných asistentov a asistentov aj vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov vo vede a výskume, nezapočítali sme laborantov). Výsledky uvádzame v tabuľke 2.
Ak porovnáme posledné štyri roky, v rámci SZU 100 pedagogických a vedeckých zamestnancov „vyprodukovalo“ ročne 12 až 15 indexovaných publikácií. V rámci LF UK v Bratislave 100 pedagogických a vedeckých zamestnancov bolo autormi priemerne 51 až 55 indexovaných publikácií. V prípade JLF UK v Martine bolo 100 pedagogických a vedeckých zamestnancov autormi 62 až 74 vedeckých publikácií. Analýza výročných správ hovorí jasne, ak aj prepočítame počet relevantných publikačných výstupov na počet zamestnancov (keďže SZU má nižší počet zamestnancov než LF UK), tak z pohľadu vedeckovýskumnej aktivity prejavujúcej sa počtom kvalitných publikácií je LF UK každý rok 3- až 4-krát lepšia než SZU. Pokiaľ ide o Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine, tak počet publikácií približne 5- až 6-krát prevyšuje publikačný výstup SZU. Záver Po porovnaní si výsledkov publikovanej práce Palkovičovej Murínovej a kol. uverejnenej na stránkach Monitora medicíny SLS s podkladmi z Akademickej knižnice SZU vzniká dojem, že Akademická knižnica SZU umelo znižuje počet zaevidovaných publikácií. Toto by však nedávalo zmysel, keďže tým by Akademická knižnica SZU znižovala rating celej inštitúcie. Treba sa preto zamyslieť nad tým, že bez hlbšej analýzy problému (napríklad zobrať do úvahy vyšší počet „úväzkárov“ medzi autormi publikácií, vychádzať iba z verifikovaných údajov a pod.) nemožno prezentovať „scientometrické“ výsledky ako pravdivé. Preto si dovoľujeme označiť publikáciu uverejnenú v Monitore medicíny SLS, číslo 3-4/2019 za zavádzajúcu, ktorá sa aj napriek tomu, že vychádza z výstupov jednej publikačnej databázy, nezakladá na pravde. Pre úplnosť uvádzame naše podobne spracované výsledky (porovnávame len tri inštitúcie), ktorých podkladom však boli Výročné správy SZU, Výročné správy LF UK v Bratislave a Výročné správy JLF UK v Martine, v ktorých sa uvádza aj presný fyzický počet zamestnancov. Nemožno porovnávať celú Slovenskú zdravotnícku univerzitu s dvomi fakultami Univerzity Komenského v Bratislave. Ak porovnáme počet karentovaných publikácií publikovaných zamestnancami Lekárskej fakulty SZU s počtom karentovaných publikácií publikovaných zamestnancami Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, dostávame sa k počtom 23 (LF SZU) oproti 187 (LF UK v Bratislave), resp. 123 (JLF UK v Martine) za rok 2018. Pre porovnanie ďalšie roky uvádzame v tabuľke 3. Aj tieto čísla by mali byť nápomocné pri hodnotení a výbere kvalitnej vysokej školy pre pregraduálne, postgraduálne a špecializačné štúdium. Záver nech si utvorí každý čitateľ sám.*
*Poznámka: Uvedená analýza bola prezentovaná a diskutovaná v rámci zasadnutia Vedeckej rady Lekárskej fakulty UK v Bratislave dňa 12. 12. 2019 a na zasadnutí Akademického senátu Lekárskej fakulty UK v Bratislave dňa 10. 12. 2019. V rámci Jesseniovej lekárskej fakulty UK bola táto analýza prezentovaná a prediskutovaná na zasadnutí Vedenia JLF UK dňa 7. 1. 2020. Autori tejto analýzy ďakujú za pomoc PhDr. Miriam Pekníkovej, PhD., riaditeľke Akademickej knižnice Lekárskej fakulty UK v Bratislave, Mgr. Ivane Švrkovej, riaditeľke Akademickej knižnice a audiovizuálneho strediska Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, a Bc. Monike Frndovej z referátu pre vedecko-výskumnú činnosť Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.
Použité zdroje
1. Palkovičová Murínová Ľ., Fábelová L., Richterová D., Tihányi J., Wimmerová S., Trnovec T.: Ako môže v univerzite scientometrická analýza usmerniť manažment lekárskej vedy. Monitor medicíny SLS, 2019, 3-4: 24-27.
2. Výročné správy o činnosti LF UK: www.fmed.uniba. sk/o-fakulte/vyrocne-a-hodnotiace-spravy
3. Výročné správy o činnosti JLF UK: www.jfmed.uniba.sk/fakulta/dokumenty/vyrocne-a-hodnotiace-spravy
4. Výročné správy o činnosti SZU: www.szu.sk/index.php?id=1051&menu
5. Výročné správy o činnosti Lekárskej fakulty SZU: www.szu.sk/index.php?id=64
6. Register zamestnancov vysokých škôl: www.portalvs.sk/regzam/
7. Pedagogické a vedecké útvary Lekárskej fakulty SZU: www.szu.sk/index.php?&menu=56&oid=#menutop Za Vedenie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc., dekan
prof. RNDr. Ivan Varga, PhD., prodekan
prof. MUDr. Boris Mravec, PhD., prodekan Za Vedenie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine
prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc., dekanka
prof. MUDr. Dušan Dobrota, CSc., prodekan Článok bol prevzatý so súhlasom z Monitoru medicíny SLS 10, 2020, č. 1-2.
rok | Počet indexovaných prác na SZU – podľa Monitoru medicíny SLS 2019 | Počet index. prác na LF UK – podľa Monitoru Medicíny SLS 2019 | Počet index. prác na JLF UK – podľa Monitoru Medicíny SLS 2019 | Skutočný počet index. prác na SZU – podľa výročnej správy SZU | Skutočný počet index. prác na LF UK – podľa výročnej správy LF UK | Skutočný počet index. prác na JLF UK – podľa výročnej správy JLF UK |
---|---|---|---|---|---|---|
2018 | cca 135 | cca 200 | cca 185 | 78 | 360 | 221 |
2017 | cca 140 | cca 200 | cca 195 | 61 | 363 | 214 |
2016 | cca 150 | cca 170 | cca 145 | 70 | 328 | 172 |
2015 | cca 140 | cca 140 | cca 90 | 55 | 326 | 155 |
rok | Výsledky na SZU podľa analýzy Monitoru medicíny SLS 2019 | Výsledky na LF UK podľa Monitoru medicíny SLS 2019 | Výsledky na JLF UK podľa Monitoru medicíny SLS 2019 | Výsledky na SZU – podľa Výročnej správy SZU | Výsledky na LF UK – podľa Výročnej správy LF UK | Výsledky na JLF UK – podľa Výročnej správy JLF UK |
---|---|---|---|---|---|---|
2018 | 22 | 20 | 32 | 15 | 53 | 69 |
2017 | 24 | 20 | 34 | 12 | 55 | 74 |
2016 | 26 | 18 | 25 | 15 | 51 | 64 |
2015 | 23 | 14 | 16 | 12 | 51 | 62 |
Ak porovnáme posledné štyri roky, v rámci SZU 100 pedagogických a vedeckých zamestnancov „vyprodukovalo“ ročne 12 až 15 indexovaných publikácií. V rámci LF UK v Bratislave 100 pedagogických a vedeckých zamestnancov bolo autormi priemerne 51 až 55 indexovaných publikácií. V prípade JLF UK v Martine bolo 100 pedagogických a vedeckých zamestnancov autormi 62 až 74 vedeckých publikácií. Analýza výročných správ hovorí jasne, ak aj prepočítame počet relevantných publikačných výstupov na počet zamestnancov (keďže SZU má nižší počet zamestnancov než LF UK), tak z pohľadu vedeckovýskumnej aktivity prejavujúcej sa počtom kvalitných publikácií je LF UK každý rok 3- až 4-krát lepšia než SZU. Pokiaľ ide o Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine, tak počet publikácií približne 5- až 6-krát prevyšuje publikačný výstup SZU. Záver Po porovnaní si výsledkov publikovanej práce Palkovičovej Murínovej a kol. uverejnenej na stránkach Monitora medicíny SLS s podkladmi z Akademickej knižnice SZU vzniká dojem, že Akademická knižnica SZU umelo znižuje počet zaevidovaných publikácií. Toto by však nedávalo zmysel, keďže tým by Akademická knižnica SZU znižovala rating celej inštitúcie. Treba sa preto zamyslieť nad tým, že bez hlbšej analýzy problému (napríklad zobrať do úvahy vyšší počet „úväzkárov“ medzi autormi publikácií, vychádzať iba z verifikovaných údajov a pod.) nemožno prezentovať „scientometrické“ výsledky ako pravdivé. Preto si dovoľujeme označiť publikáciu uverejnenú v Monitore medicíny SLS, číslo 3-4/2019 za zavádzajúcu, ktorá sa aj napriek tomu, že vychádza z výstupov jednej publikačnej databázy, nezakladá na pravde. Pre úplnosť uvádzame naše podobne spracované výsledky (porovnávame len tri inštitúcie), ktorých podkladom však boli Výročné správy SZU, Výročné správy LF UK v Bratislave a Výročné správy JLF UK v Martine, v ktorých sa uvádza aj presný fyzický počet zamestnancov. Nemožno porovnávať celú Slovenskú zdravotnícku univerzitu s dvomi fakultami Univerzity Komenského v Bratislave. Ak porovnáme počet karentovaných publikácií publikovaných zamestnancami Lekárskej fakulty SZU s počtom karentovaných publikácií publikovaných zamestnancami Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, dostávame sa k počtom 23 (LF SZU) oproti 187 (LF UK v Bratislave), resp. 123 (JLF UK v Martine) za rok 2018. Pre porovnanie ďalšie roky uvádzame v tabuľke 3. Aj tieto čísla by mali byť nápomocné pri hodnotení a výbere kvalitnej vysokej školy pre pregraduálne, postgraduálne a špecializačné štúdium. Záver nech si utvorí každý čitateľ sám.*
rok | Počet karentovaných publikácií LF SZU | Počet karentovaných publikácií LF UK | Počet karentovaných publikácií JLF UK |
---|---|---|---|
2018 | 23 | 187 | 123 |
2017 | 14 | 154 | 117 |
2016 | 22 | 158 | 92 |
2015 | 22 | 161 | 73 |
1. Palkovičová Murínová Ľ., Fábelová L., Richterová D., Tihányi J., Wimmerová S., Trnovec T.: Ako môže v univerzite scientometrická analýza usmerniť manažment lekárskej vedy. Monitor medicíny SLS, 2019, 3-4: 24-27.
2. Výročné správy o činnosti LF UK: www.fmed.uniba. sk/o-fakulte/vyrocne-a-hodnotiace-spravy
3. Výročné správy o činnosti JLF UK: www.jfmed.uniba.sk/fakulta/dokumenty/vyrocne-a-hodnotiace-spravy
4. Výročné správy o činnosti SZU: www.szu.sk/index.php?id=1051&menu
5. Výročné správy o činnosti Lekárskej fakulty SZU: www.szu.sk/index.php?id=64
6. Register zamestnancov vysokých škôl: www.portalvs.sk/regzam/
7. Pedagogické a vedecké útvary Lekárskej fakulty SZU: www.szu.sk/index.php?&menu=56&oid=#menutop Za Vedenie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc., dekan
prof. RNDr. Ivan Varga, PhD., prodekan
prof. MUDr. Boris Mravec, PhD., prodekan Za Vedenie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine
prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc., dekanka
prof. MUDr. Dušan Dobrota, CSc., prodekan Článok bol prevzatý so súhlasom z Monitoru medicíny SLS 10, 2020, č. 1-2.
↧
Koronavírus: situáciu pozorne sledujeme

- umiestnenie dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu v spoločných priestoroch a v sociálnych zariadeniach vrátane umiestnenia pred učebňami,
- zvýšená miera dezinfekcie priestorov (kľučky na dverách, dotykové plochy a pod.) a ich vetranie,
- umiestnenie informačných letákov o spôsoboch zníženia rizika nákazy v priestoroch so zvýšeným pohybom osôb zverejnených na webovom sídle Úradu verejného zdravotníctva SR.
- necestujte do rizikových oblastí (najmä sever Talianska a Čína). Ak prichádzate na Slovensko z postihnutých oblastí, riaďte sa odporúčaniami Úradu verejného zdravotníctva SR,
- v prípade, že sa u vás prejavia príznaky ochorenia, alebo ste pricestovali zo zahraničia, alebo ste sa dostali do kontaktu s nakazenou osobou, postupujte podľa inštrukcií vydaných ÚVZ SR, t. j. telefonicky kontaktujte svojho lekára alebo príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, zostaňte doma a riaďte sa pokynmi zodpovedných osôb,
- neorganizujte podujatia s vyššou účasťou osôb, najmä medzinárodného charakteru.
↧