Quantcast
Channel: Posledné novinky
Viewing all 2726 articles
Browse latest View live

Deň otvorených dverí na FaF UK


Deň otvorených dverí na PdF UK

$
0
0

Dňa 25. januára 2020 sa na Pedagogickej fakulte UK uskutoční deň otvorených dverí.  Záujemcov čaká zaujímavý program a sprievodné akcie na fakulte.  Viac informácií TU.  Tešíme sa na vás. 

Deň otvorených dverí na FMFI

$
0
0

Dňa 12. februára 2020 sa na FMFI o 12.30 hod. uskutoční Deň otvorených dverí.  Program: 
  • od 12.30 hod. - Registrácia na prehliadky laboratórií a pracovísk.
  • 13.00 hod. - 13.45 hod. - Všeobecné informácie o štúdiu a prijímacom konaní. Život a štúdium na FMFI UK z pohľadu študenta. 
  • 14.00 hod. - 16.30 hod.Prehliadky laboratórií a prezentácie odbornej a pedagogickej činnosti pracovísk fakulty.
Deň otvorených dverí je určený najmä pre maturantov, ale vítaní sú všetci záujemcovia o štúdium. V letnom semestri bude DOD 10. júna 2020 a v novembri 2020 bude celouniverzitný DOD.   Tešíme sa na vás.  Viac informácií TU.

Deň otvorených dverí na EBF UK

$
0
0

Dňa 3. februára 2020 sa na EBF UK začne Mesiac otvorených dverí. DOD na EBF UK bude trvať do 29. februára 2020.  EBF UK ponúka záujemcom o štúdium predstavenie priestorov a študijných možností na individuálnej báze po dohodnutí si stretnutia. Viac informácií TU.

Deň otvorených dverí na JLF UK v Martine

Prednáška spojená s diskusiou na tému: Global childhood, Local Issue

$
0
0

Pozývame vás na prednášku spojenú s diskusiou Dr. Mareka Tesařa, kolegu z University of Auckland na Novom Zélande. Príďte si vypočuť prednášku a diskutovať na tému Global childhood, Local Issue.
Veríme, že inšpiratívna prednáška a následné dišputy nám spoločne ponúknu priestor na podnetné úvahy s potenciálom prispieť k zreteľnejšiemu porozumeniu vlastnej tradície ako aj ku kritickému vnímaniu toho, aké konotácie má edukácia v rôznych kultúrnych podmienkach. Preklad prednášky bude zabezpečený. Viac informácii o Dr. Marekovi Tesařovi

UK súčasťou európskej superuniverzity: v Bratislave sa stretli zástupcovia deviatich univerzít projektu ENLIGHT

$
0
0

Študenti získajú jedinečnú možnosť študovať naraz na viacerých univerzitách a vyskladať si štúdium podľa želanej expertízy. Takúto možnosť budú môcť využívať aj doktorandi či výskumníci. Kurikulá budú flexibilné a štúdium si budú môcť ušiť priamo na mieru. Takú predstavu má Európska komisia, ktorá chce, aby do roku 2024 vzniklo na území Európskej únie až 20 aliancií tvorených európskymi univerzitami. Jednou z aliancií je konzorcium deviatich škôl, ktorého súčasťou je aj slovenská Univerzita Komenského v Bratislave. Jej partnermi sú Univerzita v Gente, Univerzita v Bordeaux, Univerzita v Uppsale, Univerzita v Groningene, Univerzita v Baskicku, Univerzita v Göttingene, Írska národná univerzita v Galway a Univerzita v Tartu. V súčasnosti aliancia pracuje na podaní projektu ENLIGHT (European university Network to promote quality of LIfe, sustainability and Global engagement through Higher education Transformation). V prípade úspechu tohto projektu vznikne niečo ako superuniverzita, ktorá posunie medzinárodnú spoluprácu na výrazne vyššiu úroveň. V tejto súvislosti sa v dňoch 22. – 23. januára 2020 koná v Bratislave pracovné stretnutie zástupcov deviatich univerzít. Podporu získali aj od veľvyslancov Írska, Holandska, Francúzska, Belgicka, Nemecka, Estónska a Španielska, s ktorými sa stretli včera v Primaciálnom paláci. Ak bude konzorcium úspešné a projekt získa podporu, bude mať tri roky a 5 miliónov eur na to, aby pripravilo kurikulá. Vďaka aliancii ENLIGHT získajú študenti UK prístup k množstvu nových vzdelávacích mobilít od medzinárodných online-kurzov, cez letné školy, niekoľkomesačné študijné pobyty až po spoločné magisterské programy,“ približuje prorektor UK pre medzinárodné vzťahy Jozef Tancer. Aliancia bude založená na recipročnej mobilite, ktorá vďaka mobilite študentov, učiteľov a administratívnych zamestnancov zvýši vzájomnú internacionalizáciu. „Aliancia bude výrazne podporovať spoluprácu univerzity s neakademickým prostredím a reagovať tak vo výučbe na konkrétne výzvy spoločnosti,“ dodáva Jozef Tancer. Dnešná univerzita musí byť silným hráčom v národnom, ale zároveň aj v európskom a medzinárodnom meradle. Vstup do takéhoto konzorcia prinesie našim výskumníčkam a výskumníkom, ale aj študentom a študentkám úplne nové možnosti, od inovatívnych formátov výmen po výskumnú spoluprácu. Ak napríklad doktorand zistí, že na jednej z našich partnerských univerzít mu dokážu lepšie pomôcť s výskumným projektom, bude môcť časť doktorandského štúdia absolvovať tam. Štúdium na Univerzite Komenského bude mať vďaka tejto iniciatíve čoraz medzinárodnejší charakter,“ povedal rektor UK Marek Števček. Myšlienku spájania európskych univerzít prezentoval ako prvý francúzsky prezident Emmanuel Macron v roku 2017 na pôde Sorbonny v Paríži. Cieľom je prispieť ku konkurencieschopnosti európskych univerzít vo svete.

Nádej a výzvy z Knihy Genezis: Raj, rebro a regres (Gn 2,4–3,25)


Medzinárodné ocenenie pre FM UK aj v roku 2019

$
0
0

Fakulta managementu UK sa umiestnila medzi tisíckou najúspešnejšími Business Schools aj v roku 2019 s vynikajúcim hodnotením v kategórii Excellent Business Schools. Pre Fakultu managementu UK je to významné ocenenie, ktoré je prejavom medzinárodného uznania jej výsledkov, a súčasne naplnením jej prioritného strategického zámeru zaradiť sa medzi svetovo uznávané Business Schools. Udeľovanie ocenení za umiestnenie v rebríčku sa konalo 26-29. októbra 2019 v Bangkoku. Tento rebríček fakúlt a vysokých škôl je vytvorený so zámerom poskytnutia informácií perspektívnym študentom, pre pomoc pri rozhodovaní sa o voľbe štúdia. V našom prípade je špecifikom, že sme sa ako malá fakulta umiestnili v rebríčku v konkurencii veľkých monotematických vysokých škôl (ako napr. Vysoká škola ekonomická v Prahe s takmer 15 000 študentmi). Veľkostné kritérium, spolu s objemom financií, ktoré prichádzajú do rozpočtu fakulty sú našimi hlavnými limitujúcimi faktormi v postupe v rebríčku. Významným prvkom systému hodnotenia je dekanské hlasovanie. Všetky školy a fakulty zaradené do oficiálneho výberu sú posudzované ich akademickými rovesníkmi (z 1 000 vybratých škôl). Každý dekan alebo riaditeľ (iba jeden hlas na inštitúciu) hodnotí školy v každej krajine. Dekani majú možnosť predložiť hlasovanie pre školy v každej z geografických zón, s ktorými sú oboznámení. Prehľad Eduniversal Ranking - DEAN’S RECOMMENDATION RATE za roky 2013 až 2019

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

135‰

142‰

162‰

144‰

162‰

159‰

192‰

Bratislava privíta špičkovú konferenciu psychológie zdravia

$
0
0
Minuloročná konferencia EHPS sa konala v chorvátskom Dubrovníku.

Psychológia zdravia skúma nielen psychologické faktory, ktoré vplývajú na udržanie zdravia, ale aj zvládanie ochorení či ich subjektívne prežívanie. Výskumníčky a výskumníci sa zaoberajú bariérami v komunikácii medzi pacientmi a lekármi, strachom z lekárskych zásahov, odmietaním očkovania, alebo aj snahám zmeniť životný štýl. Témou tohto ročníka bude mapovanie nových území: psychológia zdravia je čoraz dôležitejšou disciplínou a prináša vedecké postupy aj tam, kde sa doteraz postupovalo intuitívne. Medzi kľúčovými rečníkmi bude Mariët Hagedoorn z holandského Univerzitného zdravotníckeho centra Groningen, ktorá bude hovoriť o často prehliadanej oblasti vzťahov medzi chronicky chorými a ich opatrovateľmi. Daryl O´Connor z britskej Univerzity v Leeds ozrejmí účinky stresu ako tichého zabijaka. Geert Crombez z belgickej Univerzity v Gente prednesie príspevok na tému úlohy psychológie pri výskume chronickej bolesti. Domácu scénu zastúpi Andrea Madarasová Gecková z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorá spolu s klinickým psychológom Dušanom Selkom spoluzakladala oblasť psychológie zdravia na Slovensku. Vystúpi s témou výskumu príbehov pacientov v online prostredí. „Na slovenskej kandidatúre pracujeme od roku 2015. Som rád, že po mestách ako Aberdeen, Padova, Galway či Dubrovník privíta Bratislava stovky svetových odborníkov a odborníčok na psychológiu zdravia. Verím, že pripravíme obsahovo hodnotný a kvalitný ročník,“ povedal Radomír Masaryk, predseda organizačného výboru EHPS 2020. „Táto konferencia je ďalším príspevkom v snahe Univerzity Komenského robiť špičkovú vedu na svetovej úrovni. Ambíciou našej univerzity je prinášať našim výskumníkom, študentom, ale aj verejnosti tie najčerstvejšie vedecké poznatky a otvárať tie najaktuálnejšie odborné témy,“ povedal rektor UK Marek Števček. Ďalšie informácie o konferencii nájdete na webstránke EHPS alebo v FB evente. Európska spoločnosť pre psychológiu zdravia (EHPS) sa venuje šíreniu empirického a teoretického výskumu psychológie zdravia v rámci Európy, ale aj výmene znalostí týkajúcich sa psychológie zdravia medzi rôznymi združeniami a expertmi vo svete.

Prednáška - Klub učiteľov geovied

$
0
0

Dňa 26. februára 2020 sa o 14.30 hod. na PriF UK uskutoční ďalšia zaujímavá prednáška z Klubu učiteľov geovied s názvom "Sanácia enviromentálnej záťaže Vrakunská skládka." Prednášať vám bude RNDr. Vlasta Jánová, PhD.  Tešíme sa na vás. 

Odborná konferencia CĎV 2020

$
0
0

Pozývame vás na odbornú konferenciu Centra ďalšieho vzdelávania (CĎV) so zahraničnou účasťou pri príležitosti:
  • 15. výročia založenia Centra ďalšieho vzdelávania UK v Bratislave
  • 30. výročia založenia Univerzity tretieho veku UK v Bratislave
  • 60. výročia založenia Ústavu jazykovej a odbornej prípravy 
    zahraničných študentov na UK v Bratislave
Konferencia sa koná pod záštitou rektora Univerzity Komenského v Bratislave, Mareka Števčeka. Cieľom konferencie je spropagovať a zhodnotiť aktuálne trendy a aktivity inštitúcií ďalšieho vzdelávania, prezentovať a zdieľať výstupy a aktívny podiel inštitúcií na rozvoji ďalšieho vzdelávania, propagovať potrebu ďalšieho vzdelávania na rôznych úrovniach. Konferencia je určená manažérom inštitúcií ďalšieho vzdelávania, organizátorom programov ďalšieho vzdelávania, pedagogickým a odborným zamestnancom, pracovníkom v oblasti ďalšieho vzdelávania, lektorom i doktorandským študentom. Viac informácií o konferencii.

EHPS 2020

$
0
0

Pozývame vás na 34. ročník konferencie EHPS (Európska spoločnosť pre psychológiu zdravia), ktorá sa bude konať po prvýkrát na Slovensku. Počas piatich dní vystúpia odborníci z rôznych kútov sveta, ktorí sprostredkujú svoje vedecké výskumy z oblasti psychológie, zdravia a lekárstva. Hlavnými organizátormi konferencie EHPS 2020 v Bratislave budú European Health Psychology Society (EHPS), Slovenská asociácia pre kritickú psychológiu (SAKP) a Univerzita Komenského v Bratislave (UK). Bližšie informácie o programe konferencie a jej hosťoch

Už budúci rok by mohli prísť ďalší vedci zo zahraničia

$
0
0
Ilustračná fotografia: Vladimír Kuric

Slovenská akadémia vied získala projekt za milióny eur na boj proti odlivu mozgov do zahraničia. Vďaka tomuto úspechu môže akadémia pokračovať v projekte SASPRO, ktorý v uplynulých rokoch prilákal na Slovensko 38 mladých vedcov. Väčšina z nich v krajine zostala aj po ukončení projektu. Vytvorili si vlastné vedecké tímy a výrazne tak zvyšujú kvalitu vedeckého výskumu na Slovensku. „Som nesmierne rád, že po úspešnom SASPRO 1 teraz môžeme spustiť aj projekt SASPRO 2. Príležitosť tentokrát dostane 40 vedcov, ktorí momentálne pôsobia v zahraničí a buď sa chcú vrátiť do rodnej vlasti, alebo pochádzajú z iných krajín a chcú robiť vedu na Slovensku. Vytvoríme im špičkové podmienky, a samozrejme, budeme od nich očakávať vysokú kvalitu,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. Projekt má hodnotu približne 9 miliónov eur a SAV ho podala v rámci výzvy programu Horizont 2020 v kategórii Marie Skłodowska-Curie Actions – COFUND. „Tentokrát sme sa na projekte rozhodli spolupracovať aj s Univerzitou Komenského a Slovenskou technickou univerzitou. Každá z univerzít prijme na svoje pracoviská po 10 vedcov a zvyšných 20 bude pôsobiť na ústavoch SAV, pričom ide o širokú škálu výskumných oblastí, ktorým sa môžu venovať,“ povedala Dr. Zuzana Hrabovská, vedúca projektu. SASPRO 2 získal v rámci konkurujúcich projektov vynikajúce ohodnotenie Európskej komisie – celkové skóre 95,80 %, čím sa automaticky zaradil medzi financované projekty. Jeho trvanie je 5-ročné s mierou spolufinancovania zo strany Európskej komisie na úrovni cca 50 %. Partneri projektu plánujú 1. výzvu vyhlásiť už v júli 2020. Prví vedci by mohli začať svoje pracovné pobyty v januári 2021.

Medzinárodný deň dievčat a žien vo vede - 11. február

$
0
0
Ilustračná fotografia. Foto: Vladimír Kuric

Petra Soláriková, psychologička

Poznávať a objavovať je mojou vášňou a povolanie vedkyne mi túto túžbu napĺňa. Pozorovať a trochu aj zasahovať do deja, experimentovať a byť zvedavá. Rada veciam rozumiem a pýtam sa, čo ako funguje a prečo. Často mám však viac otázok než odpovedí. Oslovilo ma prepojenie psychológie a prírodných vied, ktoré má svoje opodstatnenie, pretože veda nemá hranice. Učí ma pokore k tomu, čo všetko príroda i mnoho ľudí vytvorili. Teší ma, že môžem byť súčasťou tvorivého procesu, tímu inšpiratívnych ľudí a nových poznatkov, ktoré majú vplyv aj na môj každodenný život.

Emese Renczes, biomedička Keď som sa rozhodovala, ako ďalej po maturite, štúdium na Prírodovedeckej fakulte UK bolo na druhom mieste. No nič sa nedeje náhodou! Hoci som na medicínu nešla, dnes som výskumníčkou na Lekárskej fakulte UK. Ako diplomantka som mala možnosť ochutnať vedeckú atmosféru ústavu molekulárnej biomedicíny. Na pracovisku som stretla ľudí so širokým záberom vedomostí, vysokou odbornosťou a neuhasiteľnou zvedavosťou, ktorí mali veľký vplyv na moje rozhodnutie pre povolanie vedkyne už vtedy a sú pre mňa motivujúcou silou aj dnes. Broňa Brejová, bioinformatička Mojím vedeckým zameraním je bioinformatika, oblasť na pomedzí informatiky a biológie. Hoci som sa k tejto oblasti dostala v podstate náhodou, veľmi ma baví, lebo mi umožňuje spoznávať dve odlišné disciplíny, ktoré sa obidve v súčasnosti rýchlo rozvíjajú. Ako vedkyňa môžem neustále sledovať nové objavy, aspoň v malej miere k nim prispievať, ale aj pracovať so šikovnými študentmi a stretávať ľudí z celého sveta. Mária Kondeková, antropologička Veda ma začala zaujímať už na základnej škole. Lákalo ma poznať nepoznané. To viedlo k môjmu rozhodnutiu ísť študovať prírodné vedy, kde som sa zahĺbila do antropológie a štúdiu odtlačkov prstov a dlaní. Vedeli ste, že tieto odtlačky neslúžia len ako identifikátory jedinca, ale že odzrkadľujú rôzne vývinové poruchy, chromozómové aberácie alebo vrodené psychiatrické ochorenia? Je to svet neprebádaných možností, ktorý ma uchvátil a urobil zo mňa vedkyňu. Petra Pačesová, športová psychologička Vždy ma zaujímali ľudia – ich myslenie, správanie, prejavy, ich „pohyb“ v situáciách, ktoré sú bežné i náročné. Preto je oblasťou môjho vedeckého i praktického pôsobenia práve psychológia. Tá je všade okolo nás a svoje dôležité postavenie má aj vo sfére, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou, vo sfére športu. Pre toto povolanie som sa však nerozhodla, postupne si ma našlo, pretože dnes je spojenie vedeckých poznatkov s praxou v športe nevyhnutnosťou.

Vo vede je len 30 % žien

Ženy a dievčatá predstavujú polovicu svetovej populácie, a teda aj polovicu jej potenciálu. Rodová rovnosť je okrem základného ľudského práva nevyhnutná aj na dosiahnutie mierových spoločností s plným ľudským potenciálom a trvalo udržateľným rozvojom. V súčasnosti tvoria ženy menej ako 30 percent svetových výskumných pracovníkov. Podľa údajov UNESCO (2014 – 2016) si iba približne 30 percent všetkých študentiek vyberá študijné odbory z oblasti vedy, technológií či matematiky. Na tento spoločenský fenomén reaguje aj OSN, podľa ktorej sú veda a rodová rovnosť životne dôležité pre dosiahnutie medzinárodne dohodnutých rozvojových cieľov vrátane Agendy pre trvalo udržateľný rozvoj do roku 2030. Za posledných 15 rokov vynaložilo globálne spoločenstvo veľké úsilie na inšpirovanie a zapojenie žien a dievčat do vedy. Napriek tomu sú ženy a dievčatá naďalej vylúčené z úplnej účasti vo vede.

Slávne vedkyne

Pritom si stačí uvedomiť, že aj vďaka informatičke Katie Boumanovej, ktorá sa podieľala na vývine algoritmu, sme sa v roku 2019 mohli prvýkrát pozrieť na čierne diery. Talianska neurologička Rita Levi-Montalcini stála za objavením nervového rastového faktoru. A Marie Curie-Sklodowskej môžeme vďačiť za prínos vo výskume rádioaktivity či objavenie prvkov polónium a rádium, čo jej mimochodom prinieslo, ako jedinej žene, dve Nobelove ceny. Mohli by sme takto pokračovať ešte nejakú tú chvíľku a menovať mnoho vecí vo vede, za ktoré vďačíme ženám. Stále ich však nie je toľko, koľko by mohlo byť, keby veda, technológie či informatika neboli pod vplyvom rodových stereotypov alebo dlhodobých predsudkov.

Medzinárodná konferencia EFPTA pre učiteľov a učiteľky psychológie

$
0
0

Pozývame vás na Medzinárodnú konferenciu EFPTA, ktorú organizuje European Federation of Psychology Teachers´ Associations (EFPTA), Univerzita Komenského v Bratislave (PdF UK, FiF UK a FSEV UK) a Slovenská asociácia pre učiteľstvo psychológie (SAUP). Konferencia je primárne určená pre učiteľov a učiteľky psychológie a príbuzných predmetov na rôznych stupňoch vzdelávania. Plenárne pozvané prednášky prednesú Paivi Kohta (Fínsko) a Daniela Ostatníková (SR), v programe ďalej vystúpia odborníci z 10 rôznych krajín, ktorí predstavia formou krátkych prednášok a worshopov rôzne témy a metódy vyučovania psychológie v rôznych krajinách. Cieľom konferencie je podpora a propagácia rozvoja psychologickej gramotnosti a kvalitného psychologického vzdelávania v školách, výmena skúseností, šírenie dobrej praxe a inovatívnych metód vyučovania psychológie a psychologických tém od primárneho po terciárne vzdelávanie. Záštitu nad konferenciou prevzal rektor UK Marek Števček. Viac informácií o konferencii Program konferencie

Ples manažérov 2020

Medzinárodný festival Hory a mesto 2020

$
0
0

Dňa 25. marca 2020 sa uskutoční 21. ročník medzinárodného festivalu Hory a mesto. Pre nadšencov a milovníkov hôr či adrenalínových športov prinesie už tradične mnoho zaujímavých dokumentov, fotovýstav či prednášok s viacerými slovenskými i zahraničnými hosťami. Medzi nimi aj Cedar Wright, Rostislav Tomanec či Richard Konkolski. Viac informácií TU

3. Valčianske nástrahy

$
0
0

V malebnom prostredí Valčianskej doliny sa v dňoch 20. – 22. mája 2020 uskutoční už 3. ročník medzinárodného podujatia „Valčianske nástrahy“. Toto podujatie je určené sestrám aj lekárom, ktorí sa zaoberajú liečbou kriticky chorých novorodencov a detí. Ponúka im možnosť lepšie sa spoznať, vymeniť si svoje odborné skúsenosti a patrične ich rozdiskutovať.  Viac informácií TU

Pred začiatkom letného semestra UK privítala nových zahraničných študentov

$
0
0

Imatrikuláciu zahraničných študentov otvoril príhovorom prorektor UK pre medzinárodné vzťahy Jozef Tancer, ktorý srdečne privítal všetkých zahraničných študentov na našej univerzitnej pôde. Po príhovore prorektora nasledovala prezentácia o Univerzite Komenského, univerzitnej knižnici či kurze slovenského jazyka, ktorý pre zahraničných študentov pripravila UK v spolupráci so Studia Academica Slovaca. Slovensko, naše zvyky a tradície predstavila študentom počas prezentácie „The unwritten rules“ Helena Tužinská z Filozofickej fakulty UK. Študenti z organizácie Erasmus Student Network (ESN) prezradili, aké podujatia pre zahraničných študentov organizujú, čo všetko ich počas Erasmus+ pobytu čaká, alebo koho kontaktovať, ak potrebujú pomôcť. ESN pre študentov pripravila bohatý program, môžu sa tešiť na „guided tour“, plavbu loďou či spoločnú večeru. V letnom semestri akademického roka 2019/2020 prišlo v rámci programu Erasmus+ na Univerzitu Komenského študovať 84 študentov. Najväčšie zastúpenie má Francúzsko, z ktorého k nám pricestovalo 22 študentov, nasleduje Taliansko s 13 študentmi a 11 študentov k nám prišlo študovať z Turecka.
Viewing all 2726 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>