![]()
Foto: Vladimír Kuric
Účastníkov Generálneho zhromaždenia UNICA dňa 15. novembra 2018 privítala prorektorka UK pre medzinárodné vzťahy prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. Rokovanie Generálneho zhromaždenia otvoril predseda univerzitného združenia UNICA prof. Luciano Saso, rektor Univerzity La Sapienza v Ríme, prezentovaním Výročnej správy a prehľadu aktivít v rámci spoločných európskych programov, ako napr. Interegg a ďalších so zameraním na univerzitnú spoluprácu v rámci vzdelávania, výskumu a inovácií. Informoval tiež o iniciatíve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na vytvorenie aliancií univerzít v rámci EÚ v záujme vzájomnej efektívnej univerzitnej spolupráce a zvýšenia kvality a konkurencieschopnosti európskeho vysokoškolského vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií, do ktorého sa chce zapojiť aj UK. Aktuálne je vo výhľade vytvorenie šiestich prestížnych univerzitných konzorcií, pre ktoré Európska komisia vyčleňuje 30 miliónov eur na trojročné obdobie. Každá z univerzitných aliancií by teda dostala na rozvoj vzájomnej univerzitnej spolupráce na tri roky 5 miliónov eur s tým, že univerzity by prispeli dvadsiatimi percentami zo svojho rozpočtu. Prof. Luciano Saso ponúkol členským univerzitám asistenciu predsedníctva UNICA pri zapojení sa do jednotlivých univerzitných konzorcií Európskej únie.
Seminár európskych rektorov dňa 16. novembra 2018 s názvom „Univerzity v Európe: Od storočnej minulosti k storočnej budúcnosti“, ktorá bola z iniciatívy UK venovaná vzdelávaniu, otvoril rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. V súvislosti s univerzitnou storočnicou priblížil hosťujúcim rektorom Univerzitu Komenského a zdôraznil jej zameranie na kvalitu vzdelávania a vedy, excelenciu vedy a výskumu, ako aj internacionalizáciu. „Sloboda výskumu je jedným z pilierov našej vedeckej činnosti. Vytvárame a budeme vytvárať podľa možnosti čo najlepšie motivujúce podmienky pre najlepších vedcov, na podporu talentov, mladých výskumníkov a na zlepšenie ich vedeckej kariéry. Sme svedkami dynamických zmien v súčasnom kozmopolitom svete a naša spoločnosť čelí mnohým výzvam. Univerzity preto musia byť nevyhnutne zapojené do hľadania vhodných riešení. K tomu je potrebný inovatívny prístup práve tak ako netradičné myšlienky a postupy. Som presvedčený, že naša spolupráca v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu spoločne so vzájomnou výmenou hrá dôležitú a možno aj rozhodujúcu úlohu v rozvoji nášho spoločného európskeho priestoru s takým významným inovatívnym potenciálom,“ uviedol rektor prof. Karol Mičieta.
Prof. RNDr. Vladimír Šucha, DrSc., generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra Európskej komisie, ktorého alma mater je UK, hovoril vo svojom príspevku o význame a vplyve dynamického rozvoja informačných technológii i digitalizácie na univerzitné vzdelávanie, vedu, výskum a inovácie, na ktoré je nevyhnutné adekvátne reagovať. Zdôraznil, že v súčasnosti je mimoriadne dôležité vedieť sa vyrovnať so záplavou dostupných informácií, orientovať sa v nich, vedieť s nimi narábať a rozlíšiť ich kvalitu i význam pre čo najefektívnejšie zužitkovanie a maximalizáciu ich využitia. Rektori univerzít hlavných európskych miest, ktorí v rovnakej miere reprezentovali nové mladšie univerzity, ako aj komplexné univerzity s dlhoročnou tradíciou, sa zhodli na tom, že tak, ako je dôležité zachytiť a umne nakladať s výdobytkami digitálnej revolúcie či Massive Open Online Courses/MOOC, je rovnako dôležitá kontinuita a nadviazanie na generácie predchodcov nielen v záujme vzdelávania, ale aj prípravy komplexnej osobnosti absolventa s patričným etickým a humanistickým zameraním. Lebo len taký je na prospech celej spoločnosti. V tejto súvislosti vyzdvihli aj význam humanitných a spoločenských vied, ktoré dokážu nielen pomenovať dianie v súčasnej modernej spoločnosti, ale aj rozpoznať významné spoločenské súvislosti, reagovať na ne a načrtnúť budúce smerovanie diania pre zvýšenie kvality života občanov. Zhodli sa tiež na potrebe interdisciplinarity a multidisciplinarity študijných programov. Zdôraznili, že absolventi vysokých škôl nemajú byť len tými, ktorí si hľadajú miesto na konkurenčnom pracovnom trhu, ale majú pracovné miesta aj vytvárať. „Univerzity majú v čase dynamického nástupu informačných technológií a z toho vyplývajúceho zániku niektorých pracovných pozícií potenciál identifikovať potrebu vytvárania nových pracovných portfólií a s tým súvisiaceho zamerania vzdelávania i kreovania nových študijných programov,“ uviedol prof. Luciano Saso. Navrhol usporiadať seminár so zameraním na túto tému a spoločnú výmenu názorov rektorov univerzitnej siete UNICA.