
Výber študentov sa uskutočnil na základe hodnotenia ich úspešnosti v jednotlivých predmetových olympiádach (z biológie, chémie a fyziky). Podmienkou účasti študentov je vek do 16 rokov. Tento rok Slovensko reprezentovali dva tímy v zložení:
Tím A: Dominik Kopčák (Gymnázium Poštová, Košice) za biológiu; Michal Chovanec (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza) za chémiu; Emil Lelák (Gymnázium J. A. Raymana, Prešov) za fyziku;
Tím B: Jakub Barát (Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Bratislava) za biológiu; Peter Rukovanský (Gymnázium Nové Zámky) za chémiu; Michal Lelák (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza) za fyziku.
Tímy súťažili počas dvoch dní, kedy v obmedzenom čase (2 x 4 hodiny) mali čo najlepšie vyriešiť zadaný komplexný problém. Prvý deň študenti skúmali vzorky z ľadovca v Grónsku. Fyzici skúmali vzorky ľadu, ktoré boli vyvŕtané z rôznych hĺbok ľadovcov v Grónsku a v Antarktíde. Merali hustotu ľadu pri danej teplote, určovali tlak potrebný na premenu snehu na ľad, určovali vek ľadu a nakoniec odhadovali, aké boli teploty na povrchu ľadovcov, keď sneh, z ktorého vznikol ľad, na ľadovec dopadol. Biológovia analyzovali fragmenty starobylej DNA a zisťovali, aký typ ekosystému prevládal v minulosti na území dnešného Grónska. Úlohou chemikov bolo vykonať analýzu vzoriek z ľadovca, komplexometrickou titráciou stanoviť obsah zinku a spektrofotometricky stanoviť obsah medi.
Druhý deň bola úloha tematicky zameraná na Oceán. Študenti merali emisné spektrá, ktoré odpovedali rôznym farbám LED diód a tie porovnávali s absorpčným spektrom rias, ktoré tiež merali. Na základe týchto meraní a grafickej závislosti kvantovej účinnosti prijímania fotónov zelenej riasy pre rôzne vlnové dĺžky fotónov mali navrhnúť, ktorá farba je najvhodnejšia na osvetlenie rias, a tým podporí ich rýchlejší rast. V ďalšej časti úlohy študenti spektrofotometricky stanovovali obsah karotenoidov vo vzorke rias a tiež spotrebu živín, ktoré tieto riasy spotrebujú pre svoj rast. Nakoniec stanovovali únikovú rýchlosť dvoch druhov veslonôžiek a zisťovali, ktorý druh by bol vhodnejším typom potravy pre ryby.
Vlastné merania boli náročné na praktické skúsenosti a zručnosti a najmä na čas a vhodnú organizáciu práce. Z výsledkov práce družstiev je zrejmé, že zloženie bolo vyvážené a že členovia družstiev patria k špičke talentov v danej vekovej kategórii v uvedených predmetoch na Slovensku. Študenti preukázali mimoriadnu zručnosť, získanú najmä prípravou na predmetové olympiády, a svojimi vedomosťami patrili medzi najlepších študentov, čo sa aj prejavilo na celkovom umiestnení.
Do súťaže EUSO 2016 sa zapojilo 24 krajín (50 súťažných družstiev - domáca krajina využila možnosť nominovať 4 družstvá). V silnej konkurencii získali oba tímy Slovenska strieborné medaily. Absolútnym víťazom súťaže sa stalo družstvo z Maďarska.
Doc. A. Ševčovičová, PriF UK