Albert Lores pracuje na voľnej nohe, spolupracuje s viacerými médiami (napr. francúzsky Le Figaro, britský The Guardian alebo nemecký Der Spiegel), vďaka čomu často cestuje po svete. Od roku 2014 sa začal zameriavať na postsovietsku oblasť a na Ukrajinu sa o pár rokov presťahoval. „
S mimovládnou organizáciou Člověk v tísni spolupracujem v oblasti komunikácie a vizuálov. Tentoraz ma požiadali, aby som urobil výstavu o zime na Ukrajine. Keďže v krajine pôsobím už niekoľko rokov, nazbieral som veľmi veľa materiálu. Vianoce sú v tomto výnimočné, takže sa tam oplatí počas sviatkov zostať a rozprávať, čo sa deje v krajine,“ povedal počas vernisáže.
Koncept výstavy vytvorila Katja Voropajová na základe známej vianočnej piesne. „
Aj keď existuje veľa pekných ukrajinských kolied, zvolili sme slávnu skladbu od Andyho Williamsa,“ prezradil Lores. Skladba vyšla v roku 1963 a zaradila sa medzi celosvetovo známe vianočné melódie, ktoré znejú dodnes. Jej text je oslavou a opisom typických vianočných činností s dôrazom na stretnutia priateľov a rodín, organizovanie večierkov, všeobecné spoločenské veselie, sánkovanie detí, zdieľanie príbehov o predchádzajúcich sviatkoch apod.
„Táto vianočná pieseň bola perfektná na to, aby sme ľuďom ukázali niečo také obyčajné, čo má každý rád, ako Vianoce, ale v novom kontexte. Nakoniec sme hľadali fotky, ktoré by ladili s melódiou a zobrazovali kontrast medzi vojnou a Vianocami. Ku každému veršu sme napasovali fotografiu, ktorá by ho reprezentovala, pričom sme sa veľa hrali aj s iróniou a provokáciou,“ dodal Albert Lores.
Výstava obsahuje 22 snímok. Pri úvodnom verši
It´s the most wonderful time of the year je zobrazený ozdobený vianočný stromček. „
Vojaci si ho ozdobili minulý rok na Vianoce ako pripomienku, že sú sviatky, ale v skutočnosti tomu nič iné nenasvedčovalo. Všetko okolo neho bolo zničené, lebo sa nachádzal na križovatke v jednej z najnebezpečnejších oblastí Ukrajiny, vo vojnovej zóne pri meste Bachmut,“ opísal prvú fotografiu.
Na ďalšej snímke sú deti, ktoré sa hrajú vonku na snehu. „
To by bola idylická vianočná snímka, keby sa v skutočnosti nenachádzali v utečeneckom tábore, kam sa uchýlili zo zóny bojov na Ukrajine.“ Ostatné fotografie sú zjavnejšie a surovejšie. Napríklad jedna zobrazuje muža a ženu, ako sa s taškami predierajú medzi ruinami.
„Išli si pozbierať to, čo im zostalo v dome v Kyjeve, ktorý bol deň predtým zbombardovaný. Takže celá výstava sa pohráva s touto dynamikou irónie, provokácie a porovnávania témy Vianoc s niečím, čo vôbec nie je sviatočné, teda s vojnou,“ pokračoval v opise výstavy.
Výstava mala v átriu Filozofickej fakulty UK premiéru, ambíciou fotoreportéra Alberta Loresa je dať jej audiovizuálny rozmer a premietať ju na významných budovách po Európe.
Eva Kopecká